Vārds “demokrātija” nenozīmē elites varu



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Vairāk nekā 200 Facebook lietotāju dalījušies ar video par vārda “demokrātija” izcelsmi. Vārda pirmā daļa “dēmos” sengrieķu valodā it kā nozīmējot bagātu eliti, līdz ar to demokrātija esot tās vara apspriest pārējo tautu. Tā nav taisnība.

Video autors pauž:

“Šodien parunāsim par vārdu “demokrātija”. (..) Vārds “demokrātija” sastāv no diviem vārdiem: dēmos un kratus. Dēmos ir elites daļa, kurai ir finansiālas iespējas paverdzināt pārējo tautu, kas saucas ohlas. Un kratus ir vara! Tātad “demokratus” ir finansiāli bagātas elites vara apspiest pārējo tautu un padarīt viņus par vergiem.”

Tā nav taisnība. Vārds “demokrātija” cēlies no sengrieķu valodas vārdiem “dēmos”, kas nozīmē tauta vai vairums, un “kratos” – vara vai valdīšana. Līdz ar to nav korekts arī video autora secinājums, ka “demokratos” jeb demokrātija bagātās elites vara apspiest vai paverdzināt pārējos. Vārda izcelsme uz to nenorāda.

Latviešu literārās valodas vārdnīca demokrātiju definē kā valsts pārvaldes sistēmu, kurā augstākā vara pieder tautai, kas tieši vai ar vēlētu pārstāvju starpniecību izlemj svarīgākos valsts dzīves jautājumus. Politikas zinātnes izglītības eksperts Endrjū Heivuds akadēmiskajā gramatā Politics raksta, ka demokrātija ir plašs jēdziens, kas, pēc viņa domām, vislabāk skaidrojams kā “tautas valdība, ko īsteno tauta tautas interesēs”. Savukārt sociālo zinātņu doktors Gunārs Ozolzīle skaidro ka ar demokrātijas jēdzienu tradicionāli saprot vairākas lietas: vispārējas, brīvas, vienlīdzīgas, aizklātas vēlēšanas, partiju sāncensību, uzskatu un informācijas brīvību, kā arī opozīcijas tiesības brīvi kritizēt pie varas esošos.

Demokrātijai ir dažādi veidi. Latvijā tāpat kā vairumā demokrātisko valstu ir tā sauktā pārstāvnieciskā demokrātija – pārvaldes sistēma, kurā cilvēki ievēl pārstāvjus, kas viņu vārdā pieņem lēmumus. Arī “dēmos” jeb tautas jēdziens mēdz atšķirties. Heivuds norāda, ka, piemēram, demokrātijas dzimšanas vietā – Senās Grieķijas pilsētvalstīs – balsstiesības bija tikai vīriešu dzimuma pilsoņiem, kas vecāki par 20 gadiem. Arī valstu izpratne par demokrātijas izpausmēm atšķiras. Piemēram, ASV, kurās arī ir pārstāvnieciskā demokrātija, vairumā štatu kriminālsoda izciešanas laikā nav tiesību balsot vēlēšanās. Turpretim Latvijā ieslodzītie balsstiesības nezaudē.

Secinājums: Vārds “demokrātija” cēlies no sengrieķu vārdiem “dēmos” jeb tauta un “kratus” jeb vara vai valdīšana. Vārdam nav nekādas saistības ar elitēm vai paverdzināšanu.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.