Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas
Novembra pirmajā pusē Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis Latvijas Radio 4 atbildēja uz jautājumiem par augstajām pārtikas produktu cenām. Viens no viņa argumentiem bija tirgotāja paša izmaksas, kuras esot daudz lielākas nekā Eiropā. Kā piemēru viņš minēja celtniecību – uzcelt jaunu veikalu Latvijā esot dārgāk nekā Vācijā. Re:Check neatrada datus, kas to apstiprinātu, un arī Krūzītis atzina, ka viņam to neesot. Publiski pieejamā informācija vedina domāt, ka Vācijā celtniecības izmaksas ir augstākas nekā Latvijā.
Latvijas Radio 4 raidījumā Atklāta saruna Krūzītis teica:
“Pat tādas izmaksas kā uzcelt veikalu, aprīkot veikalu – tā ir traka nauda. To nevar salīdzināt ar Eiropas cenām. Mēs maksājam daudz vairāk. Mūsu izmaksas ir lielākas nekā Vācijā. Uzcelt jaunu veikalu – mums Latvijā celtniecība ir dārgāka nekā Vācijā. Tādas mums cenas.”
Sarakstē ar Re:Check Krūzītis atzina, ka arī viņam salīdzināmu datu nav: “Nav tādu salīdzinājumu, bet par atsevišķām pozīcijām mēs saņemam informāciju, kas divas trīs reizes ir dārgāk nekā Igaunijā, Lietuvā un ES (Vācija). OK – Vācija ir vairāk kā simbolisks apgalvojums.”
Re:Check neatrada publiski pieejamu salīdzinājumu par veikalu vai sabiedrisko ēku kopumā celtniecības izmaksām abās valstīs.
Būvniecības izmaksu aplēses kopumā šogad publicējis starptautiskais konsultēšanas uzņēmums Arcadis, kurš norāda, ka strādā vairāk nekā 30 valstīs. Tas starptautisko būvniecības izmaksu indeksu veido, apkopojot datus par 20 dažāda veida ēku būvniecības izmaksām (tajās nav iekļauta zemes cena, iepriekšējās ēkas nojaukšana un neparedzēti ārkārtas gadījumi). Pēc indeksa Rīga ierindojas 77. vietā no 100 Arcadis izvēlētajām pilsētām. Tikmēr Vācijas pilsētas Minhene, Berlīne un Frankfurte ir attiecīgi 3., 25. un 37. vietā.
ES statistikas portāls Eurostat regulārus celtniecības izmaksu salīdzinājumus neveido, bet tas ir publicējis vidējās personāla izmaksas būvniecībā 2018. gadā. Tolaik Vācijā tās bija trīs līdz četras reizes lielākas nekā Latvijā. Pašlaik Vācijā minimālā alga šajā nozarē ir 12,41 eiro stundā, savukārt Latvijā būvniecības nozares ģenerālvienošanās starp darba devējiem un ņēmējiem paredz minimālo algu 5,57 eiro stundā.
Par pēdējiem gadiem Eurostat ir publicējis būvniecības cenu pieauguma indeksus daudzdzīvokļu māju sektorā, un tie rāda, ka izmaksu pieaugums abās valstīs ir bijis līdzīgs.
Secinājums: Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis stāstīja, ka Latvijā uzcelt veikalu ir dārgāk nekā Vācijā. Taču viņam nav datu, kas to apstiprinātu, un arī cita publiski pieejamā informācija to nepierāda.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.