Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas
Sociālajā medijā Facebook lielu popularitāti guvis video, kurā sabiedrisko attiecību speciālists Arnis Blodons Eiropas zaļo kursu sauc par fikciju. Kā argumentu viņš min Eiropas it kā nelielo “oglekļa pēdu” salīdzinājumā ar citām valstīm. Taču viņa minētie skaitļi nav korekti.
Blodons 23. decembra RigaTV24 raidījumā Preses klubs kopā ar citiem dalībniekiem apsprieda aktualitātes. Viņš izteicās arī par zaļo politiku:
“Eiropa no visa kopējā globālā oglekļa pēdu rada 8%. Ko mēs taisāmies glābt? Ja Ķīna rada 60%, Austrālija tur rada kaut kādus 18%, Amerika rada 24%. Un viņi netaisās neko tur sev baigi ierobežot.”
Fragmentu ar viņa teikto Facebook publicējis pats televīzijas kanāls, kur ar to dalījušies 1500 cilvēku. To savā lapā ielicis arī kāds maldinātājs ar parakstu: “Par “zaļo” un plikiem dibeniem…”. Ar viņa ierakstu dalījušies vēl 2200 cilvēku.
ES valstu kopējās emisijas ir līdzīgas Blodona minētajām, savukārt pārējām viņa nosauktajām valstīm tās ir būtiski mazākas. Tas redzams vairākos avotos, to skaitā Eiropas Komisijas (EK) pērn publicētā ziņojumā (šeit). Ķīna rada nepilnus 34% emisiju, ASV – 12%, savukārt Austrālija tikai nepilnu procentu, nevis 18%, kā sacīja Blodons.
Eiropas Savienība aizpērn bija ceturtā lielākā CO2 radītāja pasaulē aiz Ķīnas, ASV un Indijas.
Vidēji uz vienu iedzīvotāju ES dalībvalstis saražo 5,66 tonnas CO2 gadā. Tas ir mazāk nekā Blodina minētās pārējās valstis, taču vairāk, nekā pasaulē vidēji rada viens cilvēks.
ES veido 5,6% no kopējā pasaules iedzīvotāju skaita, 15,2% no pasaules iekšzemes kopprodukta, 6,08% no kopējām siltumnīcefekta gāzu (fosilais CO2, CH4, N2O un F-gāzes) emisijām.
Re:Check jautāja Blodonam informācijas avotu. Viņš atsūtīja platformas Global Carbon Atlas datus par 2021. gada CO2 emisijām un uz Our World in Data 2022. gada skaitļiem balstītu ilustrāciju. Arī šajos datos atsevišķu valstu rādītāji neatbilst Blodona raidījumā nosauktajiem skaitļiem. Blodons rakstiskā atbildē norādīja: “Protams, nepretendēju uz pilnīgi precīzu visu globālā piesārņojuma analīzes datiem, bet pilnīgi skaidri redzams, ka ne Latvija, pat ne Eiropa, nav būtiski spēlētāji šinī laukumā.” Pilnu atbildi lasiet šeit. Tomēr, kā minēts iepriekš, 27 ES valstis kopumā 2023. gadā bija starp lielākajām piesārņotājām pasaulē.
Secinājums: Blodona minētie dati par ES izmešiem ir korekti, taču pārējo valstu rādītājus viņš būtiski pārspīlē. ES valstis kopumā ir ceturtais lielākais CO2 radītājs pasaulē.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.