Ukrainas un ASV vienošanās neizjuka Lielbritānijas dēļ



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Marta sākumā kāda prokremliska blogere publicēja video krievu valodā par to, ka Ukraina esot pārdota Lielbritānijai, tādēļ izjukušas ASV un Ukrainas sarunas. Viņa to pamato, sagrozot informāciju par Ukrainas un Lielbritānijas 100 gadu sadarbības līgumu. Video guvis rezonansi arī Latvijā.

Februāra sākumā ASV prezidents Donalds Tramps paziņoja, ka ASV apmaiņā pret atbalstu Ukrainai vēlas no tās saņemt derīgos izrakteņus. Mēneša beigās valstis plānoja vienoties par kopīgu Ukrainas un ASV investīciju fonda izveidošanu. Taču tas nenotika un ASV apturēja militāro atbalstu Ukrainai. Zelenskis ir paudis gatavību parakstīt vienošanos ar ASV jebkurā vietā un laikā.

Blogere lēš, ka ASV un Ukrainas plāni izjuka, jo Ukraina jau esot pārdevusi resursus Lielbritānijai:

“Jūs man rakstījāt, ka Zelenskis pārdeva dzimteni. Un, kad viņš atbrauca pie Trampa, (..) viņš nevarēja parakstīt dokumentus ar Trampu, jo viņš dzimteni jau bija pārdevis britiem. [..] Tagad ir skaidrs, kāpēc prezidents Tramps atsakās sponsorēt Ukrainu. Jūs [briti] to 100 gadus ekspluatēsiet un man jāturpina sponsorēt? Tas nav nopietni.”

Blogere runā par janvārī parakstīto Ukrainas un Lielbritānijas 100 gadu sadarbības līgumu. Līgums paredz, ka Lielbritānija līdz 2030./2031. fiskālajam gadam vai ilgāk katru gadu Ukrainai sniegs militāro atbalstu trīs miljardu britu mārciņu vērtībā. Abas valstis arī apņemas veicināt sadarbību dažādās jomās, piemēram, aizsardzībā, zinātnē, enerģētikā un uzņēmējdarbībā. Abas puses drīkst lauzt vienošanos jebkurā mirklī, pabrīdinot otru pusi sešus mēnešus iepriekš.

Blogere Ukrainas-Lielbritānijas līgumu apraksta šādi: “Zelenskis piekritis visam. Bez ierunām neatkarīgi no tā, uz kuru jomu tas attiecas, viņi [briti] dabūs, viņi izvedīs – attiecīgi palielinās ienākumus. Tāpēc no Lielbritānijas viedokļa tas, protams, ir ļoti interesanti.”

Vienošanās tekstā nav nosacījumu, kurus varētu šādi interpretēt. Tāpat tekstā nav minēta derīgo izrakteņu pārdošana vai atdošana Lielbritānijai. Vienošanās tekstā ir nodaļa par sadarbību enerģētikas sektorā. Tajā ir punkts par sadarbības padziļināšanu enerģētikas nozarē. Viena no paredzētajām darbībām ir atbalsta sniegšana Ukrainas kritisko izrakteņu stratēģijas izstrādes un regulatorās struktūras attīstībai, lai “maksimizētu ieguvumus no Ukrainas dabas resursiem, iespējams, izveidojot apvienotu darba grupu.” Taču tas nenozīmē, ka Lielbritānija kontrolēs vai iegūs Ukrainas derīgos izrakteņus.

Secinājums: Nav pamata apgalvot, ka Ukraina vai tās derīgie izrakteņi ir pārdoti Lielbritānijai.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.