Dezinformācijas izplatītājs Aivis Vasiļevskis, kurš sodīts par Krievijas kara noziegumu slavināšanu, Facebook stāsta par pēdējo nedēļu notikumiem un kritizē it kā nevienlīdzīgu attieksmi pret protestētājiem dažādās valstīs. Viņa izklāstā vairāki apgalvojumi neatbilst faktiem un būtiska informācija ir noklusēta.
Vasiļevskis raksta par Rumāniju:
“Tai pat laikā eiromaidauņiem nedienas arī Rumānijā – arī tur pamanījās uzvarēt nepareizais kandidāts, ko ASV un Rietumos īsti neviens nezina – jā, tāds faktiski ir arguments un nosacījums, lai viņu tur zinātu. Un momentā tiesa bloķē pirmās kārtas rezultātus. (..). Demokrātiski? Protams.”
Novembra beigās Rumānijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā tiešām negaidīti uzvarēja galēji labējais kandidāts Kelins Džordžesku. Rumānijas Konstitucionālā tiesa pēc cita kandidāta iesnieguma lika pārskaitīt balsis un līdz tam atlika rezultātu apstiprināšanu. Pēc balsu pārskaitīšanas 2. decembrī Konstitucionālās tiesas tiesneši vienbalsīgi apstiprināja pirmās kārtas rezultātus, un 8. decembrī kā plānots notiks balsošana otrajā kārtā. Tātad nekādi rezultāti nav bloķēti, tie tikai tika pārbaudīti likumos paredzētajā demokrātiskā kārtībā. Tiesas lēmums par rezultātu apstiprināšanu bija zināms, pirms Vasiļevskis publicēja savu ierakstu par it kā bloķētajiem rezultātiem.
Kā vēl vienu piemēru Rietumu dubultmorālei Vasiļevskis min notikumus Dienvidkorejā:
“Gluži ne no kurienes pēkšņi karastāvoklis Dienvidkorejā. Tur strīds par budžetu, prezidentam draud impīčments un ko viņš dara? Izsludina karastāvokli un aizliedz partiju darbību vispār. Demokrātiski? Protams.”
Vasiļevskis noklusē būtiskus faktus.
Dienvidkorejas prezidents Juns Sukjols 3. decembrī pēkšņi izsludināja valstī karastāvokli, pamatojot to ar domstarpībām abu vadošo partiju vidū saistībā ar valsts budžeta pieņemšanu. Karastāvokļa izsludināšana, kas šajā valstī vairākkārt praktizēta arī iepriekš, nozīmē visu politisko aktivitāšu aizliegšanu. Taču uzreiz pēc šī lēmuma Dienvidkorejas parlaments nobalsoja par karastāvokļa atcelšanu un arī pats prezidents paziņoja, ka respektēs parlamenta prasību. Arī tas bija zināms, pirms Vasiļevskis publicēja savu Facebook ierakstu. Tagad pēc negaidīti izsludinātā karastāvokļa prezidentam draud impīčments jeb atstādināšanas procedūra – parlamenta deputāti viņam pārmet nedemokrātisku un nelikumīgu karastāvokļa izsludināšanu.
Kontekstā ar Dienvidkorejas notikumiem Vasiļevskis ironiski raksta:
“Taču diktators ir Zkorejā, Krievijā, Baltkrievijā – nesajauciet.”
Atšķirībā no Dienvidkorejas, kur prezidenta nodoms neīstenojās valstī spēkā esošo likumu un procedūru dēļ, Ziemeļkoreja, Krievija un Baltkrievija ir starptautiski atzītas par autoritāriem režīmiem, kur pie varas gadu desmitiem ir vieni un tie paši cilvēki vai ģimenes, kur nav brīvu vēlēšanu, politiskās, runas, pulcēšanās un citu brīvību, tiek ieslodzīti un nogalināti politiskie oponenti.
Vasiļevskis ierakstā runā arī par Moldovas prezidenti Maiju Sandu un Gruzijas prezidenti Salomi Zurabišvili, saucot viņas par ārvalstu aģentēm. Tam nav nekāda pamata, abas ir attiecīgo valstu pilsones, kas ievēlētas demokrātiskās vēlēšanās.
Secinājums: Karastāvokļa izsludināšana Dienvidkorejā netika atzīta par demokrātisku procesu. Rumānijā nav bloķēti prezidenta vēlēšanu pirmās kārtas rezultāti, tie tikai tika pārbaudīti.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.