Rīgā nav 70 tūkstošu šizofrēnijas pacientu gadā



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Facebook lietotāji dalās ar video, kurā izskan dažādas sazvērestības teorijas. Viena no tām ir par NATO, kas ar militārām tehnoloģijām Latvijā esot veicinājusi šizofrēnijas izplatīšanos. Tas ir pilnīgs izdomājums, un video minētais šizofrēnijas pacientu skaits ir pārspīlēts.

Video pausts:

“Šo Latvijas tautu NATO ar militārajām tehnoloģijām noveda līdzi psihiskai saslimšanai – līdz šizofrēnijai. Katru gadu Rīgas Narkoloģijas un psihiatrijas slimnīcā (..) 70 tūkstoši cilvēku. (..) Iedomājieties – katru gadu 70 tūkstoši ar šizofrēniju.”

Šizofrēnija ir hroniska psihiska slimība, kurai raksturīga juceklīga un neloģiska domāšana, halucinācijas un tā sauktās murgu idejas – īstenībai neatbilstošas iedomas, kuras nevar mainīt pat ar racionāliem skaidrojumiem un acīmredzamiem pierādījumiem.

Kopš pagājušā gada septembra Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centru sauc par Nacionālo psihiskās veselības centru. Centra komunikācijas speciāliste Ilze Krūkle Re:Check norāda, ka pērn tur saistībā ar šizofrēniju bija vairāk nekā 19 tūkstoši ambulatoro apmeklējumu un gandrīz 1600 reizes cilvēki ārstējās stacionāri. Daļa cilvēku, visticamāk, ieradās vairākas reizes – šādu datu nav. Taču pat visi apmeklējumi kopā ir daudz mazāk nekā video autores minētie 70 tūkstoši.

Veselības statistikas datubāzē redzams, ka 2023. gadā Latvijā bija reģistrēti 14 227 pacienti ar šizofrēniju, un togad šo slimību noteica 127 cilvēkiem. Tas nozīmē, ka Latvijā ar šizofrēniju slimo aptuveni 0,76 procenti iedzīvotāju. Pirms vairākiem gadiem Spānijas Malagas Universitātes pētnieki apkopoja virkni avotu par šizofrēnijas biežumu dažādās valstīs un secināja, ka ar to slimo vidēji 0,73% iedzīvotāju. Tātad Latvijā slimojošo skaits atbilst pasaules vidējai vērtībai.

Tāpat jāmin, ka nav pierādījumu NATO militārajām tehnoloģijām, kas izraisa šizofrēniju.

Secinājums: Latvijā aptuveni 14 tūkstošus jeb 0,76 procentus iedzīvotāju iršizofrēnija. Tas ir līdzīgi kā citās valstīs. Nacionālā psihiskās veselības centrā katru gadu neārstējas 70 tūkstoši šizofrēnijas pacienti.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.