Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Neilgi pēc stāšanās ASV prezidenta amatā Donalds Tramps parakstīja rīkojumu par ASV izstāšanos no Pasaules Veselības organizācijas (PVO). Pēc šī lēmuma Latvijā sociālajos medijos izplatījās maldi, ka PVO strādā vairāk nekā astoņi tūkstoši Latvijas ārstu, zinātnieku un citu darbinieku. Tā nav taisnība. PVO kopumā strādā aptuveni 8700 cilvēku un no tiem trīs – PVO pārstāvniecībā Latvijā.
Kādā Facebook ierakstā pausts:
“Šovakar Panorāmā diktori paziņoja, ka valsts korumpētie kriminālie mediji ir ļoti satraukušies par ASV izstāšanos no PVO, jo Latvijā šajā projektā iesaistīti un strādā vairāk nekā 8000 zinātnieku, ārstu un citu ar šo projekta realizāciju saistīto amatpersonu un darbinieku.”
Neko tādu LTV raidījumā Panorāma neteica. Visticamāk, ieraksta autors nepareizi pārstāsta to, ko 21. janvāra Panorāmā minēja PVO pārstāvniecības Latvijā vadītāja Karīna Zālīte: “Mūsu komandā – PVO komandā – globāli ir vairāk nekā 8000 vadošie sabiedrības veselības speciālisti: ārsti, zinātnieki, epidemiologi, kuri var palīdzēt politikas veidotājiem un pakalpojumu sniedzējiem.” To PVO norāda arī savā mājaslapā.
Marta Krivade no PVO pārstāvniecības Latvijā telefonssarunā Re:Check skaidro, ka pārstāvniecībā strādā trīs cilvēki: vadītāja, sabiedrības veselības eksperts un biznesa operāciju administrators. PVO kopumā ir 8700 darbinieku no 194 valstīm (ieskaitot ASV).
Secinājums: PVO pārstāvniecībā Latvijā strādā trīs cilvēki. PVO kopumā ir aptuveni 8700 darbinieku.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.