Pirkuma summu no 1. janvāra noapaļos Igaunijā, nevis Latvijā



Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas

Sociālajos medijos cilvēki dalās ar video par pirkuma summas noapaļošanu no 1. janvāra. Komentāros daudzi ir sašutuši par pircēju aplaupīšanu un uzskata, ka runa ir par Latviju. Taču šādas izmaiņas šogad paredzētas kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā, ne Latvijā. Tāpat nav pamata bažām par pirkumu sadārdzināšanos, jo šāda kārtība paredz noapaļošanu uz abām pusēm – gan uz augšu, gan uz leju. 

Kāds maldinātājs 22. decembrī publicējis video krievu valodā un parakstījis to latviski:

“Augstākā matemātika bāleliņiem…”

Video redzamas kāda veikala cenu zīmes, bet aizkadra balss krieviski stāsta:

“No 2025. gada 1. janvāra veikalos maksājumos ar skaidru naudu noapaļos pirkuma summu. Šis noteikums darbosies visās tirdzniecības vietās. Gala pirkuma summu noapaļos līdz pieciem centiem. Svarīgi, ka noapaļošanas prasība būs spēkā, tikai maksājot par pirkumu skaidrā naudā.”

Komentāros cilvēki raksta par tautas apzagšanu, lamā uzņēmējus un valdību. Taču video redzamas cenu zīmes igauņu valodā un arī komentāros daži norāda, ka šādas izmaiņās notiks Igaunijā.

Latvijā no 1. janvāra nav paredzēts noapaļot pirkuma summu, ja cilvēks maksā skaidrā naudā. Iepriekš Latvijas Banka (LB) bija izstrādājusi šādu likumprojektu, taču tas neguva atbalstu. LB preses sekretārs Jānis Silakalns Re:Check skaidroja, ka iecere paredzēja noapaļot līdz pieciem centiem pirkuma gala summu skaidrā naudā, nevis atsevišķu preču cenu. “Piemēram, ja pirkuma gala summa būtu 12,23 eiro, tad, maksājot skaidrā naudā pie kases, tā būtu 12,25 eiro. Savukārt, ja pirkuma groziņā būtu preces par 12,22 eiro, tad pircējs pie kases samaksātu 12,20 eiro,” norādīja Silakalns. LB uzskata, ka šāda kārtība būtu ērtāka pircējiem, atvieglotu kasieru darbu un saudzētu dabu.

 Taču pašlaik iecerei Latvijā nav politiska atbalsta. Galvenais šķērslis bija nepieciešamība pielāgot kases aparātus un atspoguļot izmaiņas čekā. Tā kā pirms dažiem gadiem prasības kases aparātiem jau mainītas, tirgotāji neesot gatavi šobrīd tādas ieviest vēlreiz. LB no ieceres gan neatsakās un cer, ka noapaļošanu varētu ieviest līdz ar nākamajām pārmaiņām, kas liktu pārprogrammēt kases aparātus. 

Tikmēr Lietuvā un Igaunijā par šādu noapaļošanu jau pieņemti konkrēti lēmumi. Proti, Igaunijā prasība stājās spēkā no 1. janvāra, savukārt Lietuvā tā tiks ieviesta no šā gada maija. Šāda kārtība jau vairākus gadus ir spēkā arī citās Eiropas valstīs, piemēram, Īrijā, Beļģijā, Nīderlandē, Itālijā un Slovākijā.

Secinājums: Latvijā pašlaik netiek ieviesta prasība noapaļot pirkuma summu līdz pieciem centiem. Šāda kārtība no 1.janvāra stājās spēkā Igaunijā, bet Lietuvā to ieviesīs no maija. LB šādu risinājumu piedāvāja, bet pagaidām tas nav guvis atbalstu.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.