Facebook publicētā video kāds vīrietis aicina nevakcinēties, kā argumentus minot absurdus un nepamatotus apgalvojumus.
“Turpmāk par katru vakcīnu savā ķermenī tu saņemsi 20 tūkstošus eiro, bet neiekrītiet lamatās – šo naudu jūs nemaz nesaņemsiet, ar šo naudu segs jūsu parādus valstij. Tādā veidā aizlāpot valsts budžetā caurumu,”
stāsta video autors.
Tas ir pilnīgs izdomājums, jo par vakcinēšanos Latvijā nevienam nemaksā un nav arī plānots to darīt. Gluži pretēji, ir vairākas vakcīnas, par kurām tās saņēmējam ir jāmaksā pašam. Piemēram, cilvēkiem, kas nav riska grupās, ir pašiem jāmaksā, ja viņi vēlas vakcinēties pret sezonālo gripu. Tāpat absurda un neloģiska ir viņa iedoma, ka valsts vispirms kādam varētu maksāt un tad šo naudu tomēr paturēt, lai glābtu valsts budžetu.
Video autors arī pilnīgi nepamatoti stāsta, ka “pēc 5 -10 gadiem tie, kas nebūs vakcinējušies, viņu sperma būs 50 tūkstošu eiro vērtībā”. Arī tas ir izdomājums, kam nav nekādu pierādījumu. Covid-19 pandēmijas laikā vakcīnu pretinieki izplatīja ideju, ka vakcīnas negatīvi ietekmē spermas kvalitāti un vakcinēto cilvēku spēju radīt pēcnācējus. Šiem apgalvojumiem nav pierādījumu. Covid-19 vakcīnas ietekme uz spermas kvalitāti analizēta vairākos pētījumos, un nav konstatēts, ka vakcinācija tai kaitētu.
Secinājums: Apgalvojums, ka par vakcinēšanos turpmāk maksās 20 tūkstošus eiro, ir izdomāts un pilnīgi nepamatots. Nav arī pamata apgalvot, ka nevakcinētu vīriešu sperma būtu vērtīgāka nekā vakcinētu.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMUJa Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.