Drīzāk nav taisnība – apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs
Ministru prezidente Evika Siliņa (Jaunā Vienotība) stāsta, ka, izskatot valsts budžetu, vienmēr tiek atbalstīti arī opozīcijas priekšlikumi. Tā nav taisnība. Dažus opozīcijas partiju priekšlikumus koalīcija atbalstīja pirms gada, taču vēl pirms tam vairāku gadu garumā netika atbalstīts neviens.
TV3 raidījumā 900 sekundes žurnālists Siliņai norādīja, ka budžetu veidojusi valdības koalīcija, un jautāja, kādas ir iespējas, ka tiek atbalstīti kādi opozīcijas deputātu priekšlikumi. Uz to Siliņa atbildēja:
“Vienmēr arī kādi priekšlikumi no opozīcijas tiek atbalstīti.”
Viņa turpināja, ka “mēs skatāmies, lai tie būtu uz visu sabiedrību vērsti”. Taču nav tiesa, ka kādi opozīcijas priekšlikumi atbalstīti vienmēr. Pēdējos gados tas drīzāk bijis izņēmums. Daži opozīcijas priekšlikumi tika atbalstīti pērn – Saeima nobalsoja par finansējumu nedzirdīgo zīmju valodas attīstībai, onkoloģijas programmai Bērnu slimnīcā un reto slimību ārstēšanai. Tos oficiāli noformēja kā Budžeta komisijas priekšlikumus, ziņoja Delfi. Taču trīs gadu garumā pirms tam – 2023., 2022., 2021. gada budžeta gatavošanā finansējums netika piešķirts nevienam opozīcijas partiju priekšlikumam (2021. gada budžeta pieņemšanas laikā koalīcija gan norādīja, ka budžetā ir ietverti priekšlikumi, kas sākotnēji izskanēja ne no koalīcijas balsīm un valdības partijas tos pārņēmušas). Neviens opozīcijas priekšlikums neguva atbalstu arī 2019. gada budžetā. Tas tika plaši atspoguļots medijos.
Mēs nosūtījām Siliņas preses sekretārei Edītei Matusevičai minētos piemērus un jautājām, uz kāda pamata balstīts ministru prezidentes teiktais. Premjeres pārstāve neatkāpās no apgalvojuma, ka ik gadu tiek atbalstīti vismaz daži opozīcijas priekšlikumi, taču kā pierādījumu piedāvāja informāciju tikai par 2024. gada budžetu, kad, kā minēts, daži priekšlikumi tiešām guva atbalstu.
Jāpiebilst, ka Siliņas partijas biedrs, finanšu ministrs Arvils Ašeradens, runājot par šo pašu tematu, bijis mazāk kategorisks. Viņš sacījis, ka “ir bijušas reizes, kad opozīcijas priekšlikumi ir atbalstīti”, ziņo Leta. Šoreiz koalīcija pieļauj, ka daži tiks atbalstīti.
Secinājums: Veidojot valsts budžetu, koalīcijas partijas ne vienmēr atbalsta arī kādus opozīcijas iesniegtus priekšlikumus. Pēdējos gados tādas reizes bijušas drīzāk kā izņēmums.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.