Teiginiai
13 labiausiai apgyvendintų pasaulio valstybių pasirašė Pasaulio ekonomikos forumo sutartį, pagal kurią ketinama griauti didžiuosius pasaulio miestus. Tai daroma pagal Darbotvarkę iki 2030 m. Miestus ketinama griauti pasitelkiant stichines nelaimes ir teroristinius išpuolius, visą kaltę suverčiant klimato kaitai. Viso to tikslas yra panaikinti naudojimąsi asmeniniais automobiliais, pertvarkyti rajonus į vadinamuosius 15 minučių miestus ir paversti miestų erdves tuo kalėjimais po atviru dangumi.
Verdiktas
Melas. Šioje melagienoje suplakta daug skirtingų terminų ir sąmokslo teorijų. Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. nenumato jokių miestų griovimo. 15 minučių miestai taip pat neturi nieko bendro su miestų griovimu ar draudimu naudotis automobiliais. Šios idėjos tikslas yra užtikrinti, kad gyventojams miestuose visos svarbiausios paslaugos būtų pasiekiamos per 15 minučių pėsčiomis ar dviračiu.
Melo detektoriaus komentaras
Pagrindinis šios naujienos šaltinis – 2025 m. sausį publikuotas melagienų portalo „The People’s Voice“ straipsnis. Nepriklausomi žiniasklaidos vertintojai interneto svetainę „The People’s Voice“ vertina kaip žemiausio patikimumo informavimo priemonę.
Puslapis po kiekvienu publikuotu tekstu uždeda varnelę „Fact checked by The People’s Voice Community“, bandydamas savo skelbiamą informaciją pateikti kaip faktų tikrintojų darbą. Tačiau ši varnelė nieko nereiškia ir puslapis nepriklauso jokioms faktų tikrintojų organizacijoms bei nesilaiko faktų tikrinimo standartų.
Tekste manipuliatyviai sumakaluota daug skirtingų terminų: Pasaulio ekonomikos forumas, Darbotvarkė iki 2030 m., 15 minučių miestai. Ir visą tai, apjungiant su gamtos stichijomis ir vabzdžiais maiste, bandoma suvesti į sąmokslo teoriją apie žmonijos naikinimą. „Melo detektorius“ jau yra paneigęs melagienas apie klimato kaitos kūrimą bei vabzdžius maiste.
Kas yra Darbotvarkė iki 2030 m?
Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 m. yra siekis panaikinti visų formų skurdą pasaulyje. Ji buvo paskelbta 2015 m. rugsėjo 25–27 d. Niujorke vykusiame Jungtinių Tautų viršūnių susitikime.
JT Darbotvarkėje iki 2030 m. numatoma sukurti „pasaulį, kuriame būtų visuotinai gerbiamos žmogaus teisės ir žmogaus orumas, teisinė valstybė, teisingumas, lygybė ir nediskriminavimas“. Darbotvarkėje nenumatoma jokio plano griauti didžiausius ar labiausiai apgyvendinamus pasaulio miestus.
Kas yra 15 minučių miestai?
Tai miesto planavimo koncepcija, pagal kurią visos svarbiausios paslaugos – darbas, mokyklos, sveikatos priežiūros paslaugos, parduotuvės ir laisvalaikio pramogos – pasiekiamos per 15 minučių kelio pėsčiomis arba dviračiu nuo namų. Idėją permąstyti miestų planavimą 2016 m. pasiūlė Paryžiaus Sorbonos universiteto profesorius Carlosas Moreno.
Taip suplanuotų miestų tikslas – sumažinti gyventojų priklausomybę nuo automobilių, skatinti vietos ekonomiką, gerinti gyvenimo kokybę ir kurti tvaresnes ir labiau susietas bendruomenes. Paryžius, Barselona, Milanas – tik keli 15 minučių miestų pavyzdžiai Europoje. Nė vienas jų nebuvo nugriautas ir perstatytas, nė viename iš gyventojų nebuvo atimti automobiliai.
Ir nors 15 minučių miestų koncepcija nėra konkrečiai minima Darnaus vystymosi darbotvarkėje iki 2030 m., tokie miestai atitinka darbotvarkės tikslus, susijusius su tvariais miestais, klimato kaitos mažinimu ir visuomenės sveikatos bei gerovės skatinimu.
15 minučių miestų sąvoka nesvetima ir Lietuvoje – panašiu principu sovietų okupacijos metu buvo projektuojami miegamieji rajonai, bandant užtikrinti, kad mikrorajonuose būtų gyventojams nesunkiai pasiekiamos gydymo, ugdymo ir prekybos įstaigos.
Kaip gimė 15 minučių miesto sąmokslo teorija?
COVID-19 pandemijos metu daugelyje pasaulio šalių galiojo karantinai, kurių metu pastebėta sumažėjusi tarša. 2020 m. rugsėjį ekonomistė ir profesorė Mariana Mazzucato viešai pasiūlė imtis klimato kaitos švelninimo priemonių, kad būtų išvengta ekstremalių situacijų. Jos pasiūlytas priemones klimato kaitos neigėjai klaidingai suprato kaip „klimato karantiną“, – t. y., gyventojų judėjimo ribojimą, siekiant sustabdyti klimato kaitą.
O tuomet prastai suformuluota „Guardian“ antraštė (joje lyginti pasauliniai anglies dioksido tikslai ir taršos emisijos karantino metu) ir dabar jau ištrintas Pasaulio ekonomikos forumo įrašas „X“ (jame skatinta anglies emisijų analizė karantino laikotarpiu) paskatino šią sąmokslo teoriją įgauti pagreitį. Socialiniai tinklai bei radikalios dešinės informavimo priemonės ir bulvarinė spauda padėjo jai dar plačiau išplisti.
Melagienų platinimas dar labiau įsibėgėjo, kai 2022 m. pabaigoje Jordanas Petresonas, žinomas kaip klimato kaitos neigėjas ir kitų sąmokslo teorijų skleidėjas, socialiniame tinkle „X“ 15 minučių miestų idėją iškraipė sakydamas, kad „tironiški biurokratai gali savo nuožiūra nuspręsti, kur jums „leidžiama“ važiuoti“. Gana ironiška, kad J. Petersonas pats gyvena 15 minučių mieste – Toronte, – kuris nei buvo nugriautas, nei jo gyventojams draudžiama naudotis automobiliais ar kaip nors kitaip ribojamas jų judėjimas.
Iki šiol 15 minučių miestai klaidingai suprantami kaip draudimas gyventojams nutolti daugiau nei 15 minučių nuo savo namų, o skiepų priešininkai ir radikaliosios dešinės veikėjai šią miestų planavimo koncepciją laiko totalitarine ir teigia, kad tai – organizacijų, kaip Pasaulio ekonomikos forumas, platesnio plano pavergti ar sunaikinti žmoniją dalis.
Kaip pats savo idėją aiškina C. Moreno, ji pirmiausiai susijusi su socialinės nelygybės mažinimu miestuose, taip pat siekiu užtikrinti, kad mokyklos ir vaikų gyvenamosios vietos būtų arčiau tėvų darbo ir namų, kad globėjai galėtų lengviau keliauti ir dalyvauti visuomenės gyvenime. Jis taip pat mano, kad biurai apskritai turėtų būti arčiau namų, taip pat kultūros įstaigų, gydytojų, parduotuvių ir kitų patogumų. Bendros erdvės, pavyzdžiui, parkai, padeda vietovėse gyvenantiems žmonėms kurti bendruomenes.
Šaltiniai
Dmitry, Baxter. „13 Nations Sign WEF Treaty To Destroy and Rebuild Major Cities Before 2030“. 2025 m. sausio 19 d.
Media Bias/Fact-Check. „The People’s Voice (Newspunch) – Bias and Credibility“. 2024 m. gruodžio 20 d.
Council of Europe. „UN Agenda 2030. The Agenda 2030 for Sustainable Development“.
United Nations. „Transforming our world: the 2030 Agenda for Sustainable Development“.
University College of Estate Management. „A guide to 15-minute cities: why are they so controversial?“ 2024 m. gruodžio 2 d.
Drėmaitė, Marija. „Lazdynams – 50 metų. Kuo ypatingas buvo šis masinės gyvenamosios statybos rajonas?“ 2019 m. spalio 2 d.
Autorių kolektyvas. „The impact of the COVID-19 lockdown on global air quality: A review“. 2022 m. vasario 7 d.
Murphy, Michael P. A. „The climate lockdown conspiracy: You can’t fact-check possibility“. 2024 m. gruodžio 12 d.
Fawcett, Max. „How ’15-minute cities’ became the latest global conspiracy theory“. 2023 m. vasario 14 d.
Readfearn, Graham. „Jordan Peterson’s ’zombie’ climate contrarianism follows a well-worn path“. 2023 m. vasario 1 d.
Jordano Petersono įrašas „X“. 2022 m. gruodžio 31 d.
Zuidijk, Daniel, Rudgard, Olivia. „What Are 15-Minute Cities and Why Is Britain’s Conservative Party Suddenly Talking About Them?“ 2023 m. spalio 3 d.
Horton, Helena. „Why has the ’15-minute city’ taken off in Paris but become a controversial idea in the UK?“ 2024 m. balandžio 6 d.