Search

No Covid vakcīnām nenomira miljoniem cilvēku



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Sociālajā medijā Facebook izplatīts dezinformatora Jāņa Pļaviņa video par notikumu attīstību pēc tam, kad vecāki nolēma izņemt no Bērnu slimnīcas ar difteriju sasirgušus bērnus. Viņš nepatiesi apgalvo, ka Covid bija afēra un no vakcīnām mirstot miljoniem cilvēku.

Video autors apgalvo:

“Abi pārējie bērni arī bija slimnīcā. Viņiem difterija neuzrādījās analīzēs. Viņus vecāki izņēma no slimnīcas. Loģiski, jo neviens normāls vecāks lielajai farmai, farmakoloģijai un visai šai sistēmai neuzticas, (..) īpaši pēc šīs te milzīgās Covid afēras, ka tagad pasaulē no vakcīnām mirst miljoniem cilvēku. Ir paaugstināta mirstība kopējā statistikā, jūs varat paši par to pārliecināties, visās tā saucamajās civilizētajās Rietumvalstīs.”

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Re:Check apstiprināja, ka, iestājoties slimnīcā, laboratoriski apstiprināta difterija bija arī tagad mirušā bērna māsām. Sīkāku informāciju slimnīcas pārstāve nesniedza. Taču vēl 17. septembrī mediķi informēja, ka meitenēm ir komplikācijas un nav zināms, cik ilga būs to ārstēšana. Par difterijas komplikācijām lasāms, piemēram, šeit. 

Nav pamata apgalvojumiem, ka vakcīnas būtu vainojamas miljoniem cilvēku nāvēs un ir paaugstinātas mirstības iemesls. Nesen Latvijā un citās valstīs vakcīnskeptiķi dalījās ar kādu rakstu. Tajā esot teikts, ka Covid vakcīnas var būt līdzvainīgas mirstības pieaugumā rietumvalstīs. Taču Nīderlandē veiktais pētījums neliecina, ka vakcinācija pret Covid ir viens no galvenajiem pārsniegtās mirstības cēloņiem. Pētījumā tikai konstatēts, cik liela bija pārsniegtā mirstība. Tā autori nav pētījuši, kas un cik lielā mērā ietekmējis augstos pārsniegtās mirstības rādītājus.

Intervijā ziņu aģentūrai Reuters Lielbritānijas risku izvērtēšanas un mirstības modelēšanas eksperts Stjuarts Makdonalds norāda, ka valstīs ar augstāku vakcinācijas aptveri bijusi zemākā pārsniegtā mirstība – un šāda pētījuma autoriem būtu grūti izskaidrot, kā tas iespējams. Analizējot pētījumā minēto valstu datus par vakcinācijas aptveri un pētījumā kvantificēto pārsniegto mirstību, arī Re:Check secināja, ka valstīs ir statistiski nozīmīga korelācija starp nevakcinēšanos un augstāku papildu nāvju skaitu.

Avoti: Our World in Data, BMJ Public Health. Sarakstā iekļautas Nīderlandes pētījumā analizētās 47 valstis, izņemot Bosnija un Hercegovina, Lihtenšteina, Luksemburga un Šveice.

Pērn maldus par palielinātas mirstības it kā saistību vakcīnām izplatīja par Austrāliju un Lielbritāniju. Par to Re:Check rakstīja šeit.

Tāpat citās valodās jau iepriekš izplatījušies apgalvojumi, ka vakcīnas it kā izraisījušas miljoniem vai pat miljarda cilvēku nāvi.  Par to iepriekš jau rakstīja arī Re:Check un, piemēram, aģentūras AFP un  USA Today faktu pārbaudītāji.

Nāves pēc Covid potēm ir ļoti retas. Pēc Eiropas Zāļu aģentūras datiem līdz 2023. gada aprīlim visā Eiropas Savienībā bijuši 11 448 ziņojumi par nāves gadījumiem pēc Covid potes. Taču nav apstiprināts, ka šajos gadījumos nāves iemesls bijusi vakcīna. Salīdzinājumam tolaik ES iedzīvotāji bija saņēmuši vairāk nekā 945 miljonus Covid pošu devu. Tas ir nedaudz vairāk nekā viens ziņojums uz 100 000 pošu devu.

Covid vakcīnas ļoti retos gadījumos var izraisīt nāvi. Piemēram, Latvijā konstatēts viens nāves gadījums, kas ir ticami saistāms ar Covid poti. Nāves iemesls bija trombozes un trombocitopēnijas sindroms – reta blakne, kas pēc AstraZeneca vakcīnas novērota vidēji diviem no 100 tūkstošiem potēto. Tāpat 2021. un 2022. gadā gan no Covid, gan citiem cēloņiem biežāk mira nepotētie Latvijas iedzīvotāji.

Covid vakcīnu blaknes parasti ir vieglas un ilgst vien pāris dienas. Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA) un neatkarīgi pētījumi norāda, ka biežākās blakusparādības ir sāpes vai pietūkums injekcijas vietā, galvassāpes, muskuļu sāpes, drebuļi un drudzis. Cilvēki mēdz saskarties arī ar smagākām blaknēm, bet tās ir ļoti retas.

Video autors Pļaviņš arī runā par difterijas vakcīnu:

“Jo neviens saprātīgs cilvēks farmas medikamentus, sevišķi vēl eksperimentālus, nepumpēs saviem bērniem. (..) Difterijas potes dokumentācijā ir skaidri un gaiši rakstīts, ka šī potēšanās neizslēdz iespēju, ka jūs varat arī saslimt ar difteriju.” 

Re:Check jau skaidroja, ka drošāk ir vakcinēties, nevis pārslimot ar difteriju (šeit un šeit).

Kombinēta difterijas pote, kuru bērni Latvijā saņem divu, četru, sešu un 12–15 mēnešu vecumā, ir 97% efektīva. Tas nozīmē, ka klīniskos pētījumos vakcinētie slimojuši par 97% retāk nekā tie, kas poti nav saņēmuši. Tiesa, ka neviena vakcīna nav perfekta. Taču potētie difteriju izslimo vieglā formā un bez komplikācijām. Apkopojot virkni pētījumu, Džonsa Hopkinsa Universitātes Sabiedrības veselības skolas zinātnieki ir secinājuši, ka cilvēkiem, kas saņēmuši vismaz pirmās trīs difterijas potes, nāves risks saslimstot ir 14 reizes mazāks nekā nevakcinētajiem. Bērnu klīniskā universitātes slimnīca norāda, ka šajā gadsimtā no difterijas Latvijā miruši tikai nevakcinēti bērni.

Nav taisnība, ka difterijas vakcīna būtu eksperimentāla. Latvijā vakcinācija pret difteriju sākās pagājušā gadsimta 30. gados un kopš tā laika slimība ir gandrīz izskausta. Salīdzinājumam 1920. gadā Latvijā ar difteriju slimoja aptuveni 75 cilvēki uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, bet mūsdienās īpatsvars sarucis gandrīz 300 reizes un slimnieku skaits nereti ir saskaitāms uz vienas rokas pirkstiem.

Video autors turpina:

“Atcerieties, kā Covid laikā bija, cik cilvēku potējās un tāpat saslima. Un vēl vairāk – cilvēki saslimst tāpēc, ka viņi ir tieši potējušies.”

Nav taisnība, ka cilvēku saslimšanu izraisītu vakcinēšanās pret Covid. Pļaviņš līdzīgus apgalvojumus izplatīja jau pirms trim gadiem. Arī toreiz Re:Check skaidroja, kāpēc tā nav taisnība. Vakcīnas pasargā no smagākas slimības gaitas, nevis izraisa saslimšanu.

Secinājums: Nav pamata apgalvojumiem, ka Covid vakcīnas vainojamas miljoniem cilvēku nāvēs. Valstīs ar augstāku vakcinācijas aptveri bijusi zemākā pārsniegtā mirstība. Arī Latvijā iepriekšējos gados gan no Covid, gan citiem cēloņiem biežak mira nevakcinētie valsts iedzīvotāji.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.