Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Tieslietu ministrija nodevusi sabiedriskajai apspriešanai noteikumu projektu par nekustamo īpašumu kadastra vērtību noteikšanu. Lai gan sen plānotās izmaiņas neietekmēs nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) apmēru, sociālo mediju dezinformatori ceļ paniku, ka valsts cilvēkiem plāno atņemt īpašumus un nodoklis augs pat vairākas reizes. Tā nav taisnība.
Kas mainīsies?
Šī gada maijā Saeima pieņēma izmaiņas kadastra likumā, paredzot, ka no nākamā gada īpašumiem būs divas kadastrālās vērtības – fiskālā un universālā. Fiskālā kadastrālā vērtība, ko izmantos NĪN maksājumu aprēķināšanai, paliks līdzšinējā apmērā – atbilstoši nekustamā īpašuma tirgus situācijai 2012. gadā. Tātad nodokļa maksājumos strauja kāpuma nebūs. Nekustamo īpašumu tirgus izmaiņas un cenu pieaugumu atspoguļos universālā kadastrālā vērtība, kuru izmantos zemes lietošanas maksas noteikšanā, grāmatvedībā un finanšu pārskatos. Šo vērtību noteiks atbilstoši 2022. gada tirgus datiem.
Oktobra vidū TM nodeva sabiedriskajai apspriešanai Ministru kabineta noteikumus par universālās kadastrālās vērtības aprēķināšanu, un tas vairākiem zināmiem maldinātājiem kļuvis par ieganstu panikas celšanai. Piemēram, Rūdolfs Brēmanis saviem sekotājiem stāsta, ka “valsts grib atņemt cilvēkiem īpašumus Latvijā” un “cels nodokļus īpašumam 3 līdz 7x!!!” Tā, kā minēts, nav taisnība, jo paredzēts celt tikai universālo kadastrālo vērtību, kas netiks izmantota nodokļa aprēķinam. Savukārt dezinformators Valentīns Jeremejevs apgalvo, ka nodokli plānots celt par 600 procentiem.
Maldina arī Brēmaņa partijas biedrs no Apvienības Jaunlatvieši Artūrs Klēbahs, kurš kādā populārā video saka, ka “skaidri neviens tā arī nav pateicis, vai tas uzreiz sadārdzinās arī nekustamā īpašuma nodokli, vai nesadārdzinās.” To, ka divu kadastra vērtību noteikšana nodokļa maksājumus nepalielinās, Tieslietu ministrija un mediji skaidroja jau maijā, kad tika mainīts likums.
Vai nākotnē paredzēta NĪN celšana septiņas reizes?
Kādā video Brēmanis apgalvo, ka pēc nākamajām Saeimas vēlēšanām NĪN paredzēts celt septiņas reizes, bet 2030. gadā vēl septiņas.
Šādiem apgalvojumiem pašlaik nav nekāda pamata. Finanšu ministrijā (FM), kas atbildīga par nodokļu politiku Latvijā, Re:Check skaidroja, ka tā tuvākajos gados nav plānojusi ar NĪN saistītas izmaiņas un ieņēmumu pieaugums nav paredzēts. Šobrīd plānots, ka divas kadastrālās vērtības pastāvēs līdz brīdim, kad noslēgs normatīvo aktu pilnveidi un apstiprinās jaunu kadastrālo vērtību bāzi – tas paredzēts 2029. gadā. Ministrija arī norāda, ka Nodokļu politikas darba grupa ir vērtējusi, ka šī nodokļa ieņēmumiem vajadzētu palikt 0,6% no IKP. Tātad arī tā nav plānojusi, ka NĪN ieņēmumiem vajadzētu strauji augt un veidot lielāku daļu no valsts ekonomikas.
Secinājums: Kadastrālo vērtību izmaiņas neietekmēs nekustamā īpašuma nodokli, skaidro atbildīgās iestādes. Šobrīd nav paredzēts celt NĪN trīs vai septiņas reizes. Nav pamata apgalvojumiem par plāniem it kā atņemt cilvēkiem īpašumus.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.