Nav pierādījumu, ka Lietuvā mīnas sprādzienā gājis bojā iedzīvotājs



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Lietuvā it kā sprāgušas mīnas dēļ gājis bojā iedzīvotājs. Šādas baumas izplata Lietuvas un Latvijas sociālajos medijos. Taču Lietuvas varasiestādes šīs baumas noliedz, tām nav nekādu pierādījumu.   

Kāds Facebook lietotājs no Latvijas 30. martā raksta:

“To, ka Lietuvā Baltkievijas pierobežā bojā gājuši četri amerikāņu karavīri, taurē visi Lietuvas un Latvijas mediji, bet to, ka soctīklos publicēts, ka šo mācību laikā pierobežā, uz mīnas uzsprādzis un gājis bojā vietējais iedzīvotājs Jonas Petrauskas, klusē gan Lietuvas gan Latvijas nopirktie mediji.”

Ieraksta autors publicē attēlu ar uzrakstu krievu valodā no kāda prokremliska TikTok kanāla. Tajā apgalvots, ka 24. martā Lietuvas iedzīvotājs gājis bojā kājnieku mīnas sprādziena dēļ. Tas noticis uz robežas ar Baltkrieviju. Ierakstā apgalvo, ka vietājie iedzīvotāji sūdzas, ka par mīnēšanu viņus nepabrīdināja, bet varasiestādes turpinot klusēt un mēģinot notikušo slēpt.

Līdzīgus ierakstus publicēja arī citi Latvijas iedzīvotāji. Taču varasiestādes šo informāciju Lietuvas medijiem noliegušas jau 25. martā. Arī Lietuvas Aizsardzības ministrijā Re:Check apstiprināja, ka tās ir viltus ziņas. Šīs baumas sociālajos medijos parādījās pēc tam, kad Lietuva kopā ar Latviju, Igauniju un Poliju sāka izstāšanās procesu no Otavas konvencijas. Šī konvencija aizliedz lietot, uzglabāt, ražot, nodot citiem un iznīcināt kājnieku mīnas.

Lietuvas Nacionālā krīžu vadības centra pārstāvis Darjus Buta portālam 15min.lt norādīja, ka jau 24. februārī Krievijas Telegram kanālos fiksējuši šo izdomāto stāstu. Buta paudis, ka Lietuvas Policijas departaments un robežsardze informējusi – nekas tamlīdzīgs nav noticis. “Faktiski šāds gadījums pat nevarēja notikt, jo Lietuva tikai tagad ir sākusi izstāšanās procesu no Otavas konvencijas, kas aizliedz prettanku mīnas,” Lietuvas mediji citē Nacionālā krīžu vadības centra pārstāvja teikto.

Secinājums: Nav nekādu pierādījumu apgalvojumiem, ka Lietuvā mīnas sprādzienā gājis bojā cilvēks.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.