Teiginiai
Rinkti musmires dėl jose esančių psichotropinių medžiagų draudžiama tik Lietuvoje.
Verdiktas
Melas. Ne, ne tik Lietuva reguliuoja psichoaktyviąsias medžiagas, randamas musmirėse. Panašius įstatymus turi Nyderlandai, Rumunija, Australija, Luizianos valstija JAV.
Melo detektoriaus komentaras
Lietuvoje nuo sausio 1 d. į Narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus įtrauktas muscimolis ir iboteninė rūgštis. Tai – pagrindinės paprastųjų musmirių psichoaktyviosios medžiagos. Šių medžiagų įtraukimas į narkotikų sąrašą reiškia, kad nuo šiol už musmirių turėjimą grės baudžiamoji atsakomybė. Sąraše esančios medžiagos draudžiamos vartoti, išskyrus atvejus, kai jos registruotos vaistinio preparato sudėtyje.
Socialiniuose tinkluose netruko išplisti lietuvių pasipiktinimas, kad tokį draudimą Lietuva sugalvojo vienintelė pasaulyje. Kai kurie socialinių tinklų vartotojai šiuo klausimu į pagalbą pasitelkė net dirbtinį intelektą.
Nepaisant internautų pykčio, jie nėra teisūs, nes Lietuva nėra vienintelė šalis pasaulyje, uždraudusi paprastojoje musmirėje randamas psichoaktyviąsias medžiagas.
Kuriose šalyse reguliuojamos musmirėse randamos medžiagos?
Australijoje muscimolis taip pat laikomas narkotine medžiaga. Taigi, musmirių (lot. Amanita muscaria), kuriose yra šios medžiagos, pardavimas ar tiekimas bet kokia forma, įskaitant šviežius ar džiovintus egzempliorius, ekstraktus ar sporas, Australijoje yra neteisėtas.
Rumunija, kaip ir Lietuva, muscimolį ir iboteninę rūgštį laiko narkotinėmis medžiagomis. Šių medžiagų priskyrimas kontroliuojamoms medžiagoms reiškia, kad Amanita muscaria auginimui, laikymui, platinimui ar pardavimui Rumunijoje taikomos griežtos taisyklės.
Užsiėmimas tokia veikla neturint tinkamo leidimo gali sukelti teisinių pasekmių. Tiesa, baudžiamoji atsakomybė gresia tik tokiu atveju, jei nustatoma, kad asmuo grybą naudojo išgauti, vartoti ar prekiauti minėtomis psichoaktyviosiomis medžiagomis.
Nyderlanduose prekyba Amanita muscaria uždrausta dar 2008 m. Įstatyme, vadinamame Opiumo aktu, konkrečiai nurodomos dvi grybų rūšys, kuriose natūraliai randama muscimolio ir iboteninės rūgšties – Amanita muscaria ir Amanita pantherina. Šalyje draudžiama turėti, prekiauti, auginti ir gabenti šiuos grybus.
Jei asmuo pripažįstamas kaltu dėl šios su grybais susijusios veikos, jam gali grėsti teisinės pasekmės, įskaitant baudas arba laisvės atėmimo bausmę, priklausomai nuo konkretaus atvejo ir veiklos masto.
Nors Jungtinėse Valstijose Amanita muscaria nėra draudžiama, sprendimų imamasi valstijų lygmeniu. Pavyzdžiui, Luiziana dar 2005 m. uždraudė šio grybo auginimą, laikymą ar pardavimą, jei jis skirtas vartoti žmonėms. Įstatymą numatomos išimtys grybą naudoti „estetiniais, kraštovaizdžio formavimo ar dekoratyviniais tikslais“.
Lenkijoje musmirių nusipirkti pavyktų nebent internete, nes šie grybai nėra laikomi tinkamais vartoti žmogui.
Tačiau pastaruoju metu Lenkijos Vyriausioji sanitarijos inspekcija viešai kelia klausimos dėl internetu vykstančios prekybos šiais grybais ir įspėja, kad jų vartojimas yra pavojingas. Inspekcija svarsto ištirti ir galimai įtraukti grybuose randamas psichoaktyviąsias medžiagas į draudžiamų vartoti medžiagų sąrašą.
Šaltiniai
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas. „Dėmesio: įsigaliojo rinkos ribojimo priemonės veikliosioms medžiagoms, esančioms paprastojoje musmirėje!“ 2025 m. sausio 9 d.
Federal Register of Legislation. „Poisons Standard February 2020“.
Portal Legislativ. „LEGE nr. 143 din 26 iulie 2000 (**republicată**)“.
„Opiumwet“.
Urzędy centralne. „Wprowadzanie do obrotu lub do produkcji przetworów grzybowych“.
Louisiana state legislature. „ACT No. 159“. 2005 m. rugpjūčio 8 d.
Polskie Radio. „Poland faces growing trade in toxic mushrooms: health authorities sound the Alarm“. 2024 m. spalio 17 d.