Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Maija otrajā nedēļā Francijas prezidents, Lielbritānijas premjers un Vācijas kanclers devās diplomātiskā vizītē uz Kijivu. Sociālajos medijos izplatīja video, kurā visi sēž vilcienā un Francijas prezidents Emanuels Makrons no galda paņem kādu baltu priekšmetu. Krievijas propagandisti un citi maldinātāji lēš, ka tas bijis maisiņš ar narkotikām. Tas ir pilnīgs izdomājums – video redzamais priekšmets ir saņurcīta salvete.
Latvijā melus par kokaīnu izplatīja vairāki dezinformatori. Viens pārpublicējis video ar tekstu “heroīnists Makrons”. Cits sauc priekšmetu par “uz iekšu šņaucamo kabatlakatiņu” un nievājoši jautā, vai valstu galvas pacienājis Zelenskis.
Augstas izšķirtspējas fotogrāfijās redzams, ka “narkotikas” īstenībā ir saburzīta salvete.
Avots: Ekrānuzņēmums no Snopes.com, oriģināli no Getty Images.
Fotogrāfiju ar salveti publicējis arī Francijas prezidenta oficiālais X profils.
Uzraksts uz attēla vēsta: “Šī ir salvete. Deguna izšņaukšanai.” Avots: Ekrānuzņēmums no X.
Melus par narkotikām izplatīja arī Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Marija Zaharova, Krievijas mediji un vairāki ASV un Lielbritānijā pazīstami galējie labējie aktīvisti un dezinformatori, piemēram Alekss Džounss un Tomijs Robinsons. Šie maldi saskan ar populāro Kremļa naratīvu, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis esot narkomāns. Par to vairākkārt rakstījuši ārzemju faktu pārbaudītāji.
Secinājums: Populārajā video redzams nevis maisiņš ar narkotikām, bet saņurcīta salvete.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.