Latvijā nav bankrota; IKP uz iedzīvotāju augstāks nekā Baltkrievijā



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Sociālajos medijos daudzi dalījušies ar ierakstu, kurā it kā redzami pārtikas veikala plaukti Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā. Tajā krievu valodā teikts, ka pirms iestāšanās ES arī mums esot solīts simts veidu desas, taču nekā. Uz video ir vārdi” “Latvija bankrots”, bet Facebook tas publicēts ar piebildi: “Tagad es zinu, kāpēc žogu vajag.” Šie apgalvojumi ir absurdi un bez jebkāda pamatojuma. 

Video Tiktok redzējuši gandrīz 300 tūkstoši cilvēku, bet Facebook ar to dalījušies gandrīz divi tūkstoši.

Ieraksta komentāros vieni piebalso, ka dzīve Baltkrievijā ir daudz labāka nekā Latvijā, citi ironizē par tiem, kas dzīves kvalitāti mēra pēc desu skaita veikalos. Latvijā gaļas produktu un pārtikas kopumā veikalos netrūkst. Kādu produktu sortiments neko nepasaka par valsts ekonomisko attīstību un dzīvi tajā kopumā. Iekšzemes kopprodukts vidēji uz vienu iedzīvotāju kopš pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākuma Latvijā ir būtiski lielāks nekā Baltkrievijā, un pēdējos gados atšķirība turpina palielināties. Latvijā nav bankrota, un nav ne mazākā pamata teikt, ka valstij draud maksātnespēja. 

Baltkrievija ir autoritāra valsts, kurā tiek viltotas vēlēšanas un politiskie oponenti likti cietumos. Tā atbalsta un ir palīdzējusi īstenot Krievijas iebrukumu Ukrainā. Latvijas Ārlietu ministrija aicina Latvijas valstpiederīgos neceļot uz Baltkrieviju, taču tas nav aizliegts. Arī žogu uz robežas ar Baltkrieviju Latvija būvē ne jau tāpēc, lai neļautu cilvēkiem doties uz Baltkrieviju iepirkties vai baudīt kādus tās labumus. Kopš 2021. gada vasaras Lietuvas, Polijas un Latvijas robežu nelegālā veidā mēģinājuši šķērsot vairāki tūkstoši galvenokārt Tuvo Austrumu valstu migrantu, kuriem Baltkrievija palīdz nokļūt Eiropas Savienības teritorijā. Latvijas un ES politiķi to uzskata par Balkrievijas īstenotu hibrīduzbrukumu, lai šādā veidā vājinātu konkrētās valstis un Eiropas Savienību kopumā.

Secinājums: Latvijā nav bankrots; desu izvēle pārtikas veikalā neliecina par valsts ekonomisko attīstību un dzīves līmeni. Žogu robežas ar Baltkrieviju nebūvē tāpēc, lai kavētu Latvijas iedzīvotāju nokļūšanu Baltkrievijā.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.