Latvija ir demokrātiska neatkarīga valsts



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Sociālajos medijos cilvēki dalās ar ierakstiem, kur pausta neapmierinātība ar Latvijas valsti. Taču tajos nepamatoti apšaubīta valsts pastāvēšana un atkārtots naratīvs, ka Latviju pārvalda svešinieki. Tā nav taisnība.

Kādā populārā video filmēts Ukrainas karogs uz Latvijas Televīzijas ēkas Rīgā. Video autors stāsta:

“Redziet, Latvija nepieder Latvijai. Mēs esam tikai tupi nodokļu maksātāji, vergi (..) Latvija nav mūsu (..) Nav tādas Latvijas!”

Citā ierakstā teikts:

“Latvijā nav ne prezidenta, ne līdera, ne vadoņa. Latvijā ir svešu zemju pārvaldnieki un laupītāji pie varas.”

Šis ir izplatīts prokremlisks naratīvs, taču tam nav pamata. Latvija ir neatkarīga un demokrātiska valsts, kurā suverenā vara pieder tās tautai. Latvija ir parlamentāra demokrātija, kurā Saeimu ievēl brīvās un demokrātiskās vēlēšanās. To, vai vēlēšanas norit godīgi, vai netiek viltotas balsis, piemēram, 2022. gadā uzraudzīja 64 novērotāji no 16 valstīm, kā arī 115 Latvijas vēlētāji. Netika konstatēti tādi pārkāpumi, kuru dēļ būtu atceļami vai maināmi vēlēšanu rezultāti. Valsts prezidentu Latvijā ievēl Latvijas pilsoņu ievēlētā Saeima.  

Populārajā video arī teikts, ka naudu sūta prom nevis karam, bet politiķu kabatās. Arī šādiem apgalvojumiem, kas atbilst Kremļa naratīviem, nav pamata. Jānorāda arī, ka Latvija naudu Ukrainai tikpat kā nesūta. Fonda Ziedot.lv mājaslapā publicētajās atskaitēs redzams, ka par saziedoto Ukrainai sūta dronus, degvielu, humānās palīdzības kravas un sniedz citu praktisku palīdzību. Arī no valsts budžeta sniegtajā atbalstā Ukrainai naudas pārskaitījumu gandrīz nav, Re:Check iepriekš apstiprināja Ārlietu ministrijā.

Iepriekš jau mēģināts maldinoši saistīt kādu korupcijas skandālu Ukrainā ar ziedojumiem no Latvijas. Par to Re:Check rakstīja šeit. 

Secinājums: Latvija ir neatkarīga valsts ar brīvām un demokrātiskām vēlēšanām. Nav pamata apgalvot, ka tādas Latvijas neesot vai ka tā piederot svešu zemju pārvaldniekiem.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.