Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
“Kur Ukrainā nonāk Latvijas saziedotā nauda?” – ar šādiem vārdiem partijas Latvija pirmajā vietā līderis un Saeimas deputāts Ainārs Šlesers piesaka video par korupcijas skandālu Hmeļnickas apgabalā Ukrainā. Tur saistībā ar viltotu medicīnas dokumentu izsniegšanu mobilizācijai pakļautiem cilvēkiem pieķerta Medicīnas un sociālās ekspertīzes centra vadītāja. Nav nekāda pamata spriest, ka darbinieces dzīvoklī atrastā nauda būtu Latvijas vai kādas citas valsts ziedojumi Ukrainai.
Piektdien, 4. oktobrī, Ukrainas Valsts izmeklēšanas birojs ziņoja, ka Hmeļnickas Medicīnas un sociālās ekspertīzes centra vadītāja Tatjana Krupa par samaksu viltojusi medicīniskos dokumentus, tā ļaujot cilvēkiem izvairīties no mobilizācijas. Izmeklēšanas birojs viņas darbavietā un dzīvoklī atradis 5,2 miljonus ASV dolāru, 300 tūkstošus eiro, viltotus dokumentus un sarakstus ar cilvēku uzvārdiem un fiktīvām diagnozēm. Lielas summas atrastas arī Krupas dēla mājoklī. Krupa ir arī Hmeļnickas apgabala domes deputāte no Ukrainas vadošās partijas Tautas kalps, bet viņas dēls ieņem vadošu amatu Ukrainas Pensiju fonda Hmeļnickas birojā.
Šlesers sociālajos medijos pārpublicēja Ukrainas parlamenta deputāta Oleksija Gončarenko video par Hmeļnickas skandālu. Šlesers video pievienots liels uzraksts:
“Kur Ukrainā nonāk Latvijas saziedotā nauda?”
Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.
Nav nekāda pamata domāt, ka Ukrainas amatpersona kukuļos būtu saņēmusi Latvijas vai kādas citas valsts ziedoto naudu. Ne Gončarenko video, ne Ukrainas Valsts izmeklēšanas biroja preses relīzē ziedojumi nav minēti.
Komentāros pie Šlesera ieraksta cilvēki dezinformāciju izplata tālāk – Latvijā notiekot tāpat un nevarot zināt, vai saziedotais vispār nonāk Ukrainā. Tāpat komentāros izskan viltus ziņa, ka Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis tikmēr pērkot desmitiem miljonu vērtas villas ārzemē, taču Šlesers ne uz to, ne uz citiem maldinošajiem komentāriem nereaģē.
Sarunā ar Re:Check Šlesers atbildēja, ka tikai uzdod jautājumus: “Ja kaut kāda mazā ierēdnīte ir spējusi sešus miljonus eiro akumulēt savā dzīvoklī, tad jautājums – kas notiek kopumā? Es uzdodu jautājumu. Es pagaidām neesmu pateicis savu viedokli. (..) Es tikai uzdevu jautājumu, kā jūs redzat.” Viņš esot gribējis, lai mūsu amatpersonas iedziļinātos, vai Latvijas ziedotā nauda tiešām “aiziet līdz galamērķim”.
Secinājums: Latvijas pirmajā vietā vadītājs un Saeimas deputāts Šlesers bez pierādījumiem vedina domāt, ka Latvijas Ukrainai ziedotā nauda kā kukuļi nonākuši pie kādas amatpersonas, kura saskaņā ar Ukrainas iestāžu atklāto ir pretlikumīgi palīdzējusi cilvēkiem izvairīties no mobilizācijas.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.