Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Sociālajā medijā Facebook lietotāji atkal dalās ar ierakstu par kādu viltus konkursu. Šoreiz pārtikas veikalu ķēdes Citro vārdā sola izlozēt trīs auto. Taču izloze un tās rīkotāji, visticamāk, mēģina izkrāpt cilvēku personīgo informāciju vai novirzīt viņus uz, iespējams, nedrošām interneta lapām.
Kāda Facebook lapa 15. decembrī publicēja šādu ierakstu (saglabāta oriģinālrakstība):
“Svinot šos Ziemassvētkus @Citro, nolēmām dāvināt 3 jaunas automašīnas līdz 2024. gada 19. decembrim. Ievadiet savu dzimšanas mēnesi, piemēram,, “novembris”.”
Komentārā lapas autori aicina dalīties ar ierakstu un sola pēc 24 stundām izvēlēties uzvarētājus un atsūtīt viņiem reģistrācijas saiti. Ar ierakstu dalījušies 1300 cilvēku.
Re:Check jau iepriekš rakstīja par līdzīgiem viltus konkursiem (šeit, šeit, šeit un šeit). Par to, ka tā ir krāpšana, liecina virkne pazīmju. Pirmkārt, lapa cenšas līdzināties mazumtirdzniecības pārtikas veikalu ķēdei Citro, taču tās mājaslapā nekas par šādu konkursu atrodams nav. Otrkārt, arī viltus Facebook lapas nosaukumā Citro,lv komats liecina par to, ka kaut kas nav kārtībā. Treškārt, lapa ir anonīma – nav norādīti nekādi kontakti. Ceturtkārt, informācijā par lapu redzams, ka tā izveidota šī gada 20. martā, bet tajā atrodami tikai divi 15. decembrī veikti ieraksti, viens no kuriem ir par viltus konkursu. Piektkārt, šai lapai ir 12 atsauksmes, no kurām 11 brīdina, ka tā nav īsta.
Ar attēlu meklētāja Google Lens palīdzību var noskaidrot, ka konkursā solīto auto bilde ir nozagta internetā. Attēls ar mašīnām atrodams ziņās par par Parīzes olimpisko spēļu medaļnieku apbalvošanu Maizijā. To, kā ar attēlu meklētāju atrast bildes oriģinālu, Re:Check skaidrojis šeit un šeit.
Visbeidzot, arī pati veikalu ķēde Citro savā Facebook lapā noliegusi, ka rīko šādu konkursu: “Neuzķerieties un neizplatiet šīs ziņas!”
Līdzīgi Citro zīmols izmantots decembra sākumā kādā citā viltus konkursā, kurā solīts dāvanu maisiņš, telefons un nauda. Ar diviem vienādiem ierakstiem dalījušies kopumā vairāk nekā 900 cilveku. Arī šie “konkursi” publicēti nesen izveidotās anonīmās lapās. Arī šajā gadījumā Citro savā Facebook lapā noliedzis, ka būtu rīkojis šādu konkursu: “ATGĀDINĀM, ka īstais Citro veikalu tīkla profils ir TIKAI ŠIS “Citro” – bez “Citro.lv” vai “Citro,lv” u.c.”
Secinājums: Facebook ierakstus par konkursiem, kuros uzvaras gadījumos pārtikas veikalu ķēdes Citro vārdā solīts auto vai telefons, veidojuši krāpnieki. Šādā veidā var mēģināt piesaistīt pēc iespējas vairāk sekotāju, lai pēc tam konkrēto lapu izmantotu citiem mērķiem, censties lietotāju personīgo informāciju vai novirzīt cilvēkus uz nedrošām interneta lapām.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.