Kas pārtrauca ēdināšanas līdzmaksājumu daudzbērnu ģimenēm?



Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas

Rēzeknes vēlēšanu kandidāts Aleksandrs Bartaševičs (Kopā Latvijai) sociālajos medijos kritizē pilsētas pagaidu administrācijas algas. Viņš spriež, ka tās varētu novirzīt, piemēram, lai atkal bērnudārzos nodrošinātu brīvpusdienas daudzbērnu ģimeņu bērniem. Taču Rēzeknes bērnudārzos savulaik bija nevis brīvpusdienas, bet tikai 50% līdzfinansējums daudzbērnu ģimenēm, turklāt to atcēla paša Bartaševiča vadītā dome. 

Bartaševičs TikTok video krievu valodā runā ar partijas biedri Karīnu Bartkeviču, kura arī kandidē vēlēšanās. Viņi spriež, ka pagaidu administrācijas algas lietderīgāk būtu bijis ieguldīt sociālajā jomā, piemēram, jaundzimušo pabalstiem. Bartaševičs saka:

“Vai, piemēram, nodrošināt bezmaksas braukšanu pensionāriem un senioriem, ko pagaidu administrācija atcēla. Vai, piemēram, nodrošināt bezmaksas pusdienas bērnudārzos daudzbērnu ģimenēm. Tas viss bija Rēzeknē, un es domāju, ka 7. jūnijā mēs to atjaunosim, jo administrācija nesaņems šo algu un mēs paliksim ar tām pašām algām, kas ir tradicionālas Rēzeknei.”

Bartaševičs noklusē būtisku kontekstu.

Kāds atbalsts bija daudzbērnu ģimenēm un kas to atcēla?

Daudzbērnu ģimenes pirmsskolās līdz 2023. gada septembrim varēja saņemt līdzmaksājumu 50 % no maksas par ēdināšanu, Re:Check iepriekš informēja pašvaldībā. Tātad tās nebija bezmaksas. Bartaševičs video noklusē, ka no līdzmaksājuma daudzbērnu ģimeņu bērniem atteicās vēl viņa vadības laikā (Bartaševiču no amata atstādināja 2023. gada novembrī).

Re:Check par to rakstīja, analizējot pirms iepriekšējām vēlēšanām Bartaševiča tā brīža partijas Saskaņa programmā solīto. Bartaševičs atteikšanos no šī atbalsta toreiz Re:Check skaidroja ar “smagu periodu pilsētas dzīvē”, kad optimizēja visus izdevumus. Notikušajā vainoja valdību un savu atbildību nesaskatīja.

Kāpēc senioriem braukšana vairs nav bez maksas?

Līdz šī gada pavasarim Rēzeknē seniori no 60 gadiem varēja bez maksas izmantot sabiedrisko transportu. Pagaidu administrācija Rēzeknes satiksmes bezmaksas biļetes no 10. marta atcēla, un noteica pilsētniekiem no 65 gadiem 50 % braukšanas maksas atlaidi.

Atvieglojumus pārskatīja, jo Rēzeknes satiksmei ir finanšu problēmas un gadiem krājušies parādi. Uzņēmuma vadītājs Viktors Borcovs Latvijas Televīzijai lēmumu skaidroja šādi: “Tā ir viena no būtiskākajām pasažieru kategorijām. Arī iepriekšējās izmaiņas mēs primāri skatījām pēc lielākajām pasažieru kategorijām. Tās izmaiņas ir vienīgās, kas var sniegt kaut kādu finansiālu ieguvumu vai izmaiņas kopējos rādītājos.”

Kas ar pilsētas vadības algām?

Bartaševičs video stāsta, ka bezmaksas braukšanu senioriem atcēla, lai administrācija noteiktu sev “kosmisku algu”. 

Bartaševičs video parakstā arī pauž:

“5500 eiro mēnesī par 4 darba dienām! Un 120 000 gadā – tā no pilsētas problēmām pelna Rīgas ierēdņi!”

Nav skaidrs, no kurienes viņš ņēmis minētos skaitļus. 

Pilsētas pagaidu administrācijas vadītāja šī gada aprīlī atalgojumā saņēma 5063,98 eiro, bet abi vietnieki pa 4340,56 eiro. Koeficientus pagaidu administrācijas atlīdzībai nosaka Saeimas pieņemtais Rēzeknes domes atlaišanas likums. Nav arī pamata apgalvot, ka pagaidu administrācija strādā tikai četras dienas mēnesī.

Secinājums: Ēdināšana pirmsskolās bērniem no daudzbērnu ģimenēm nebija bezmaksas, taču varēja saņemt līdzmaksājumu – 50 % no ēdināšanas maksas. Bartaševičs noklusē, ka to atcēla viņa paša vadītā dome. Nav pamata apgalvot, ka senioriem bezmaksas braukšanu pārtrauca, lai nodrošinātu pilsētas pagaidu administrācijas algas. To izdarīja Rēzeknes satiksmes gadiem krāto finanšu problēmu dēļ.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.