Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Vairāki simti Facebook lietotāju dalījušies ar video par to, ka spēcīgo zemestrīci Japānā šā gada janvārī kāds esot mērķtiecīgi izraisījis ar “zemestrīču mašīnu”. Tam nav nekādu pierādījumu.
Facebook video sākas ar fragmentiem no animācijas seriāla Simpsoni sērijas, kurā tā tēli nonāk pazemē pie “kurmju cilvēkiem”. Viņiem ir ierīce zemestrīču izraisīšanai. Sērijā, visticamāk, apspēlēta 1956. gada šausmu filma Kurmju cilvēki un sazvērestības teorija, ka it kā tukšajā Zemes centrā slēpjas kāda sena civilizācija. Tālāk video redzamas ainas ar šogad 1. janvārī notikušo zemestrīci Japānā, kuras spēks bija 7,6 magnitūdas.
Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.
Nav nekādu pieradījumu, ka zemestrīci kāds izraisīja mākslīgi. Pēdējos desmit gados Japānā bijušas septiņas zemestrīces, kuru spēks bija septiņas vai vairāk magnitūdas. Valsti ik gadu skar arī vairāki tūkstoši vājāku zemestrīču, jo Japāna atrodas vietā, kur tiekas četras tektoniskās plātnes. Tektoniskās plātnes kustas un dažkārt aizķeras. Tām vienai no otras atbrīvojoties, rodas zemestrīce.
Iepriekš līdzīgus maldus izplatīja par 7,8 magnitūdu spēcīgo zemestrīci Sīrījā un Turcijā. Tolaik Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Ģeoloģijas nodaļas vadītājs Jānis Karušs Re:Check skaidroja, ka tāda līmeņa svārstību mākslīgai izraisīšanai būtu jāizmanto kodolieroči. Citas metodes šādas zemestrīces radīšanai būtu sarežģīti izstrādāt pat teorētiskā līmenī.
Secinājums: Nav pamata apgalvot, ka janvāra zemestrīce Japānā būtu cilvēku roku darbs. Šāda mēroga satricinājuma mākslīgai izraisīšanai būtu nepieciešams ļoti spēcīgs atombumbas sprādziens, ko nevarētu nepamanīt.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.