Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Kāda nutricioloģe video nepamatoti stāsta, ka augsts holesterīna līmenis ir ķermeņa atbilde uz asinsvadu bojājumiem. Tāpat viņa vedina domāt, ka izmaiņas uzturā un holesterīnu regulējošie medikamenti statīni nepalīdz samazināt holesterīnu. Tā nav taisnība. Abi pazemina holesterīna līmeni un asinsrites traucējumu risku.
Autore video pauž:
“Cilvēkus biedē ar augsta holesterīna sekām, liek atteikties no taukvielām un vienlaikus izraksta lietot statīnus. Taču aterosklerozes statistikas rādītāji ar katru gadu tikai pieaug. Un secinājums ir tikai viens – holesterīnu pazeminošās zāles šo problēmu nerisina.
Video autore video nestāsta, kā samazināt holesterīnu, bet aicina rakstīt privāti.
Holesterīns ir taukviela, ko organisms izmanto, lai, piemēram, ražotu hormonus un D vitamīnu. Ķermenī holesterīnu pārvadā vielas, ko sauc par lipoproteīniem. Atkarībā no tā, vai holesterīns sasaistīts ar augsta vai zema blīvuma lipoproteīniem, to iedala labajā un sliktajā.
Sliktā holesterīna līmeni palielina ar piesātinātajām taukskābēm bagāts uzturs. Piemēram, gaļa, sviests un siers. To veicina arī aptaukošanās, smēķēšana un mazkustīgs dzīvesveids. Aptuveni katram 300. cilvēkam ir iedzimts augsts holesterīns.
Holesterīnu var samazināt, mainot uzturu un citus paradumus. Ja tas nepalīdz, ārsti izraksta medikamentus, piemēram, video minētos statīnus. Atkarībā no veida un devas statīni samazina sliktā holesterīna līmeni pat par 60 procentiem. Statīni būtiski samazina arī insulta un infarkta risku.
Video autore turpina:
Bet kas tad ir tas, kas to risina? Pirmkārt, tā ir kompleksa pieeja un sapratne par to, ka organisms ražo vairāk holesterīna, ja ir iekaisums, ir bojātas asins vadu sieniņas (..), tādēļ aknas sāk ražot vairāk holesterīna, lai nosūtītu to uz bojāto vietu. Paaugstināts holesterīna līmenis asinīs – tas nozīmē tikai to, ka organismam jādziedē kāda trauma. Ja šis bojājums tiks novērsts, holesterīna daudzums asinīs dabiski pats samazinās.”
Video autorei nav taisnība, ka aknas ražo holesterīnu, lai aizlāpītu bojātas asinsvadu sieniņas.
Iekaisušas vai fiziski bojātas artērijas sieniņā var iemājot sliktais holesterīns. Imūnšūnas cenšas to “apēst” un tāpēc asinsvadā palielinās iekaisums. Ar laiku sieniņā var veidoties biezas nogulsnes. To sauc par aterosklerozi.
Attēls: Normāla artērija (augšā) un artērija ar holesterīna nogulsnēm (apakšā). Avots: Wikimedia Commons.
Nogulšņu iespaidā artērijas kļūst šaurākas un var plīst sieniņu iekšējais slānis. Ja rodas plīsums, ķermenis mēģina aizlāpīt brūci ar trombu, kurš var nosprostot asinsvadu. Trombs var arī atdalīties, aizceļot uz šaurākām artērijām un tās nobloķēt. Aterosklerozes gadījumā cilvēks var piedzīvot insultu, infarktu un audu atmiršanu.
Secinājums: Holesterīns nav viela, ko aknas ražo, lai aizlāpītu bojātas asinsvadu sieniņas. Statīni samazina holesterīna līmeni un samazina asinsrites traucējumu risku.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.