Foto ar it kā Latvijas ziedotajiem auto Ukrainas portālos ir rediģēti, numuri – neīsti



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Maldinātājs Rūdolfs Brēmanis Facebook un TikTok video rāda ekrānuzņēmumus ar Ukrainas portālu sludinājumiem, kuros it kā tiek pārdotas Latvijas dzērājšoferiem konfiscētās un Ukrainai ziedotās automašīnas. Tā nav taisnība. Pirmkārt, auto ar attēlos redzamajiem reģistrācijas numuriem nekad nav bijuši konfiscēti – tā norāda Valsts policija. Otrkārt, konfiscētie auto Ukrainā nonāk ar tranzīta, nevis attēlos redzamajiem parastajiem reģistrācijas numuriem. Treškārt, ekrānuzņēmumi rada aizdomas, ka attēli nav īsti, bet gan rediģēti. 

Brēmanis video rāda attēlus ar sludinājumu portālā it kā redzamām Latvijas automašīnām un saka:

“Man tagad cilvēki sūta ukraiņu vebsaitus, kur aktīvi sludinājumi, kur bildes ar Latvijas numuriem – mašīnas ar Latvijas numuriem tiek tirgotas.” 

Brēmanis jautā, kā iespējams aizdzīt uz Ukrainu automašīnu, neuzliekot tai eksporta numurus, un secina: 

“Izņemot, ja tās ir no dzērājšoferiem noņemtās vai savādāk konfiscētās automašīnas, un ka tur vesela sistēma.”

Re:Check sazinājās ar biedrības Agendum pārstāvi Reini Pozņaku, kurš ir arī Eiropas Parlamenta deputāts no Apvienotā saraksta. Agendum ir biedrība, kurai Valsts ieņēmumu dienests (VID) nodod daļu automašīnu, kas tiek konfiscētas par auto vadīšanu reibumā. Biedrība ar brīvprātīgo jeb “tviterkonvoja” palīdzību šīs tāpat kā cilvēku ziedotās automašīnas nogādā Ukrainā, kur tās izmanto cilvēku glābšanā un kara seku novēršanā. Pozņaks telefonsarunā sacīja, ka arī visām Ukrainai ziedotajām automašīnām pirms pārvešanas tiek uzliktas tranzīta numurzīmes, kurās izmantots sarkanās krāsas laukums un kuras vizuāli atšķiras no parastajām reģistrācijas numurzīmēm. Līdz ar to attēlos redzamās mašīnas nevar būt ziedotas Ukrainas armijas vajadzībām. Pozņaks arī norādīja, ka zina automašīnas, kuras ir aizvestas uz Ukrainu, un attēlos redzamo to vidū nav.

Re:Check video parādīja arī Valsts policijai. Tā atbildēja: “Aplūkojot informāciju par konkrētajām valsts reģistrācijas numurzīmēm, kas redzamas video – Valsts policijai neuzrādās informācija, ka ar šīm automašīnām kāda persona būtu braukusi alkohola reibumā un tās būtu izņemtas kriminālprocesā.” 

Visbeidzot, ekrānuzņēmumi rada aizdomas, ka ar attēliem ir manipulēts un numurzīmes nemaz nav īstas. Par to liecina, piemēram, ciparu rakstība jeb šrifts – uz Ukrainā it kā fotografētajām Latvijas numurzīmēm tas būtiski atšķiras no tā, kāds tiek izmantots Latvijā. 

Foto: Pa kreisi: auto reģistrācijas numurzīme no Brēmaņa video. Pa labi: auto reģistrācijas numurzīmes CSDD vizuālajos materiālos.

Citā video Brēmanis stāsta par kādu cilvēku, kuram it kā esot konfiscēta automašīna par braukšanu reibumā un tā ziedota Ukrainai. Viņš pēc auto uzstādītās navigācijas iekārtas secinājis, ka tas tagad atrodas Itālijā:

“Viņš ieslēdza šo iekārtu, un, iedomājieties, kāds bija viņa pārsteigums, kad ieraudzīja, kur ģeogrāfiski atrodas viņa apvidus automašīna. (..) Un tas tagad atrodas Milānā, Itālijā.”

Līdzīgi nupat platformā X rakstīja Latvija pirmajā vietā Eiroparlamenta deputāts Vilis Krištopans. Viņam kāds rakstot, ka konfiscētais auto atrodas Rumānijā. Krištopans Re:Check atteicās sniegt kādu papildu informāciju, kas ļautu viņa teikto pārbaudīt. 

Kontekstam būtiski, ka Ukrainai ziedota tiek tikai daļa konfiscēto auto. VID sniegtā informācija liecina, ka divu gadu laikā no 2023. gada 8. marta biedrībai Agendum nogādāšanai Ukrainas valdības institūcijām ir nodoti 663 auto. Savukārt VID cenu aptaujās ir realizēti 759 auto. Tātad šos konfiscētos auto var iegādāties jebkurš, lai pēc tam, piemēram, dotos āpus Latvijas vai pārdotu auto tālāk.

VID norāda, ka pēc tam, kad auto ar nodošanas-pieņemšanas aktu nodoti biedrībai Agendum, biedrība VID iesniedz pieņemšanas aktus par to, ka automobiļus ir pārņēmušas konkrētās Ukrainas iestādes. Biedrības pārstāvis Pozņaks Re:Check sacīja, ka viņš ar kolēģiem cenšas sekot līdzi, kas ar šiem auto notiek tālāk. Līdz šim neesot informācijas, ka kāds no tiem izmantots negodīgi, piemēram, pārdots. 

Secinājums: Video redzamie ekrānuzņēmumi ar automašīnām un to Latvijas numurzīmēm, visticamāk, ir rediģēti. Ukrainai ziedotās automašīnas tur nonāk ar tranzīta numuriem, kas ir vizuāli citādi. Automašīnas, kurām Latvijā ir attēlos redzamie reģistrācijas numuri, nav bijušas konfiscētas. 

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.