Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Facebook kāds lietotājs stāsta, ka Eiropas Komisijas (EK) prezidentes Urzulas fon der Leienas vīra Heiko darbavieta Orgenesis pieder farmācijas firmai Pfizer. Tādēļ 2020. un 2021. gadā, kad EK rezervēja Pfizer ražotās Covid vakcīnas, fon der Leienai esot bijis interešu konflikts. Tā nav taisnība. Orgenesis nepieder Pfizer.
Ierakstā pausts:
“Ģimenes bizness. Urzula fon der Leiena ir precējusies ar vācu ārstu Heiko fon der Leienu… kurš ir uzņēmumam Pfizer piederošā Orgenesis direktors… tam pašam uzņēmumam, ar kuru Urzula parakstīja 71 miljardu eiro vērtu līgumu, lai iegādātos astronomiskus 4,6 miljardus brīnumzāļu devu… 10 katram iedzīvotājam. Nesatraucies, šeit nav interešu konflikts.”
Heiko fon der Leiens ir Orgenesis medicīniskais direktors un uzņēmumā strādā vairākus gadus. Taču Orgenesis nepieder un nav piederējis Pfizer. To faktu pārbaudītājiem no Logically Facts un Vācijas Correctiv iepriekš nolieguši abi uzņēmumi. Tāpat publiski pieejamā informācija liecina, ka Pfizer nepieder Orgenesis akcijas. Tātad nav pamata apgalvot, ka Eiropas Komisijas Covid vakcīnu iepirkums bija saistīti fon der Leienas vīru.
Kontekstam jāmin, ka 2022. gada vasarā ES finansējumu saņēma starptautisks pētniecības projekts, kurā piedalījās arī Orogenesis Itālijas atzars. Projektā darbojās 49 iestādes un uzņēmumi, ar kuru izvēli EK nebija nekādas saistības. Togad septembrī, kad ES līdzekļi jau bija piešķirti, Heiko tika ievēlēts projekta uzraudzības komitejā. Mēnesi vēlāk par to ziņoja Itālijas mediji un Heiko fon der Leiens atkāpās no amata. 2023. gada martā ES pārredzamības komisāre Vera Jurova paziņoja, ka saistībā ar projektu Urzula fon der Leiena nav pārkāpusi interešu konfliktu.
Secinājums: EK prezidentes fon der Leienas vīrs Heiko strādā uzņēmumā Orgenesis, bet tas nepieder farmācijas firmai Pfizer.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.