Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Facebook publicēts fragments no vairākus gadus vecas intervijas, kurā BioNTech izpilddirektors Ugurs Sahins runā par Covid vakcīnu. Video publicējusi kāda sazvērestības teoriju cienītāja, kura sagroza Sahina teikto un apgalvo, ka “farmācijas darbiniekiem” nebija ļauts potēties, jo tā nav droša. Tas ir izdomājums – neko tādu Sahins neteica.
Video pavada teksts:
“Ar smaidu uz lūpām pastāsta, ka farmācijas darbinieks nedrīkst ņemt šo “vakcīnu”, jo tā nav droša …viņi vnk. ņirgājas par cilvēkiem.”
Interviju 2020. gada 22. decembrī publicēja Vācijas sabiedriskais medijs Deutsche Welle. Tas notika dienu pēc tam, kad ES apstiprināja BioNTech un Pfizer Covid vakcīnu.
Sahins intervijā neteica, ka farmācijas darbinieki nedrīkst saņemt Covid poti. Viņš minēja, ka uzņēmuma darbiniekiem likums liedz piedalīties tā klīniskajos pētījumos.
Darbinieku piedalīšanās sava uzņēmuma pētījumos var radīt interešu konfliktu, jo viņi, iespējams, izjustu spiedienu sniegt uzņēmumam vēlamu informāciju. Liegums darbiniekiem piedalīties klīniskajos pētījumos arī novērš risku, ka darba devējs tieši vai netieši to piespiež darīt.
Ārzemēs dezinformatori šo interviju maldinoši pasniedz kā Sahina atzīšanos, ka viņš pats neesot potējies.
Vācija sāka vakcinēt pret Covid 2020. gada 27. decembrī – piecas dienas pēc Deutsche Welle intervijas. Tātad Sahins un Vācijā dzīvojošie BioNTech darbinieki intervijas dienā vēl nevarēja saņemt Covid vakcīnu. Vācijā Covid pote sākumā pienācās tikai senioriem virs 80 gadu vecuma, aprūpes namu darbiniekiem un citiem riska grupu aprūpētājiem, un riskam pakļautiem medicīnas darbiniekiem. Sahins apgalvo, ka kopā ar sievu potējies pret Covid 2021. gada martā.
Pfizer vakcīnām absolūtajā vairumā gadījumu blakusparādības ir vieglas un ilgst tikai pāris dienas. Retos gadījumos pēc Covid vakcinācijas novērojamas būtiskas jeb potenciāli bīstamas blaknes, piemēram, trombocitopēnija, tromboze un anafilakse. Latvijas Zāļu valsts aģentūra datus par Covid vakcīnām atjaunināja līdz 2023. gada 14. jūlijam. Divarpus gados Latvijā vakcinācija veikta vairāk nekā 2,86 miljonu reižu. Aģentūra par visām Covid vakcīnām kopā saņēmusi 119 ziņojumus par būtiskām blaknēm. Nav zināms, cik no tām radušās kādas potes iespaidā.
Secinājums: BioNTech izpilddirektors Ugurs Sahins nestāsta, ka “farmācijas darbiniekiem” neļāva potēties, jo tā neesot droša. Tolaik Sahins nebija potējies pret Covid, jo Vācijā vēl nebija sākusies vakcinācija.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.