Cilvēki ietekmē klimatu; atsmofēras CO2 nav kritiski zems



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Kāda maldinātāja publicētā Facebook video izskan populārais mīts, ka vulkāni rada daudzreiz vairāk klimatam kaitīgo ogļskābās gāzes jeb CO2 izmešu nekā cilvēki. Tajā stāsta, ka cilvēki atmosfēru neietekmē un ka CO2 līmenis esot kritiski zems. Tā nav taisnība.

Viens video redzamais cilvēks stāsta:

“Visas cilvēces piesārņojums ir rēķināms atmosfērā, gaisā… ir 0,24. Cits tur dod citu skaitli. Mēs, cilvēce, nespējam ar visiem saviem milzu skursteņiem (..) nespēj ietekmēt to gaisu. Atliek tikai vienam vulkānam uziet gaisā (..) un divus gadus saule neiet.”

CO2 ir siltumnīcefekta gāze, kuras iespaidā uzsilst Zemes atmosfēra un notiek klimata pārmaiņas. Patlaban tā ir 0,42 % atmosfēras. Kopš industrialās revolūcijas 19. gadsimta otrajā pusē CO2 koncentrācija atmosfērā ir palielinājusies par 50 %. Tajā galvenokārt vainojama cilvēku darbība, norāda teju visi pasaules klimata zinātnieki. 

CO2 izdalās arī vulkānu izvirdumos. Taču, salīdzinot ar cilvēku radītajām emisijām, vulkānu ietekme uz klimatu ir neliela. Visi vulkāni kopā gadā emitē 280–360 megatonnas CO2. Savukārt cilvēki, piemēram, 2023. gadā radīja 39 000 megatonnu. Tas ir 108–139 reizes vairāk. Turklāt cilvēku darbības rezultātā rodas ne tikai CO2, bet arī citas siltumnīcefekta gāzes, piemēram, metāns un dislāpekļa oksīds, kas klimatam kaitē vēl vairāk.

Plašāk par to, kā CO2 palielina atmosfēras temperatūru, Re:Check rakstījis šeit.

Video arī minēts, ka ogļskābā gāze atmosfērā nedrīkst samazināties:

“[CO2], kurš jau tagad ir kritisks, ja viņš paliek mazāks, viss dzīvais aiziet bojā.”

CO2 nav kritiskā zemā līmenī. Tā samazināšanās neizbeigtu dzīvību uz Zemes. Pētnieki lēš, ka cilvēcei laba koncentrācija varētu būt 0,028–0,035 %. Jau pašreizējo 0,042 % radītās klimata pārmaiņas apdraud cilvēku veselību, iztiku un drošību.

Pat ja cilvēki pilnībā apturētu visas CO2 emisijas, tā līmenis strauji nekristu. Masačūsetsas Tehnoloģijas institūta pētnieks Džons Stermans atmosfēru salīdzina ar aizdambējušos vannu – ja aizgriezīsi krānu, ūdens nesāks strauji tecēt prom.

Secinājums: Saskaņā ar teju visu pasaules klimata zinātnieku pausto izteikti straujā Zemes sasilšana pēdējos 150 gados ir galvenokārt cilvēku darbības rezultāts. Salīdzinot ar cilvēku radītajām CO2 emisijām, vulkānu iespaids uz klimatu ir pavisam neliels. Pašreizējais CO2 līmenis atmosfērā nav kritiski zems. Tās samazināšana neizbeigtu dzīvību uz Zemes.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.