Cik procentus Latvijas teritorijas klāj meži? Tie nav 30%, kā apgalvo Briedis



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Bijušais bokseris Mairis Briedis, kurš Rīgas domes vēlēšanās sola kandidēt no Stabilitātei! saraksta, kādā video gaužas par mežu izciršanu. Ierakstā izskan, ka to kļuvis būtiski mazāk un pašlaik saskaņā ar “oficiālajiem datiem” tikai 30% valsts teritorijas klāj meži. Tā nav taisnība. Ir dažādas meža definīcijas un dati atšķiras, taču tik dramatisku izmaiņu pēdējo gadu laikā nav bijis. Oficiālie jeb Valsts meža dienesta dati liecina, ka meži klāj aptuveni pusi Latvijas teritorijas.

Briedis video publicējis vairākās sociālo mediju platformās, piemēram, Facebook, TikTok, Instagram. Viņš tajā sarunājas ar kādu jaunieti. Briedis pauž – kamēr cīnāmies ar valodām un cilvēku uzmanību novērš ar citiem tematiem, “mūsu mežu ar katru dienu paliek arvien mazāk un mazāk”.

Briedis jautā jaunietim, cik pēc statistikas mežu palicis Latvijā. Atbildē izskan:

“Mūsu meži apklāj Latviju apmēram par 56% 2017. gadā. Bet tagad, pēc oficiālajiem [datiem] 2022. gadā palikuši apmēram 30%.”

Brieža video ievietots attēls no Eiropas Parlamenta mājaslapas ar Eurostat datiem par 2018. gadu. Tajos atspoguļots, ka meži Latvijā aizņemot 56,2%. Informācijas avotu par 30% 2022. gadā viņš nemin. Briedis neatbildēja uz Re:Check vēstuli Facebook Messenger, taču publicēja jaunu video. Tajā viņš stāsta, ka “de iure” jeb juridiski varbūt mežu arī esot tik daudz, bet realitātē tie esot meži ar kokiem līdz jostasvietai. 

Ko saka oficiālie jeb valsts dati?

Pirmajā video, kuru sociālo mediju platformās redzējuši vairāki desmiti tūkstošu cilvēki, Briedis runā par oficiālo statistiku. No video paustā noprotams, ka tikai septiņu gadu laikā mežu platības samazinājušās gandrīz divas reizes. Tā nav taisnība. Oficiālos datus par meža platībām Latvijā apkopo Valsts meža dienests. Tie liecina, ka video minētajā 2017. gadā meži klāja nepilnus 47% Latvijas teritorijas, savukārt 2023. gadā – vairāk nekā 48%. 

Avots: Valsts meža dienesta 2023. gada publiskais pārskats.

Savukārt meža zeme, kurā ietilpst arī meža purvi, ceļi, grāvji u.c., pieaugusi no 52 līdz 53 procentiem. Pieaugumu rāda arī Eurostat publicētie dati. Eurostat ziņo, ka 2022. gadā meža zeme bija nepilni 53% Latvijas.

Avots: Meža nozare skaitļos un faktos 2024. Zemkopības ministrija.

Līdzīga tendence redzama mežzinātnes institūta Silava meža monitoringa datos, kas apkopoti pēc citas metodoloģijas. Arī tie rāda (šeit), ka mežaudžu platības Latvijā pieaug un 2023. gadā bija mazliet virs 50% no Latvijas teritorijas. 

Citas definīcijas un metodoloģijas

Latvijā saskaņā ar likumu mežs ir ekosistēma visās tās attīstības stadijās, tātad arī izcirtumi un jaunaudzes ar kokiem “līdz jostasvietai”, kā saka Briedis. Iepriekš publiski izskanējusi kritika par neilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu Latvijā. Par dažādām definīcijām, metodoloģijām un līdz ar to izpratnēm, kas ir mežs, iepriekš rakstījis arī Re:Check (šeit). Toreiz, 2020. gadā, Eiropas Vides aģentūra ziņoja, ka Latvijā mežu klājums ir tikai nepilni 38% teritorijas. Tā balstās uz informāciju, kas iegūta ar satelītattēliem, un par mežu uzskata vairāk nekā 0,5 hektāru lielu zemes gabalu ar kokiem, kuru augstums pārsniedz piecus metrus. Savukārt pašlaik Eiropas Vides aģentūras mājaslapā teikts, ka Latvijā 2018. gadā (jaunākie dati) meži klāja nepilnus 55% teritorijas.  

Vēl citu informāciju sniedz interneta platforma Global Forest Watch. Tā apkopo ar satelītattēliem iegūtos datus un par mežu uzskata vairākus metrus augstu koku klājumu. Tā norāda, ka 2020. gadā 39% Latvijas teritorijas klāja dabiski meži un 9,5% – cita veida koku klājums. Taču, kā minēts, šajos datos nav mežu jaunaudžu. 

Briedis vairākkārt publicējis maldinošu un no konteksta izņemtu informāciju, rādot Latviju negatīvā gaismā. Gada sākumā viņš publicēja video no tukšas lidmašīnas. Lai gan tas bija čartera reiss, uz kuru nopirkt biļetes nevarēja, viņš to rādīja kā piemēru, ka cilvēki vairs nevēlas lidot uz Latviju. 

Secinājums: Izpratne par to, kas ir mežs, var atšķirties; pastāv dažādas definīcijas un datu ieguves metodoloģijas. Taču nav nekāda pamata apgalvot, ka mežs klāj tikai 30% teritorijas un pēdējos dažos gados to palicis teju divreiz mazāk. Saskaņā ar valsts institūciju datiem pašlaik meži klāj ap 50% Latvijas teritorijas un to platība pieaug. 

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.