Search

Bērnus nebaros ar kukaiņiem; rupjmaizes atbalsta konkurss beidzies bez rezultāta



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Sociālajā medijā Facebook popularitāti guvis ieraksts par plānoto 300 tūkstošus eiro vērto rupjmaizes atbalsta programmu skolās un bērnudārzos. Ierakstā stāstīts, ka uzvarētājs jau ir zināms un plānota “kukaiņu iebarošana bērniem”. Tā nav taisnība.

Kāds lietotājs 23. augustā rakstīja:

“Viss notiek pēc sātanistu plāna…. 300 000.-€ vērtajā rupjmaizes reklamēšanas konkursā (kukaiņu iebarošanā bērniem) uzvar SIA “Lāči”…. grēks tā teikt par maizi, bet lai “Lāči” savu prusaku maizi iebāž tur, kur Saule neiespīd….”

Lauku atbalsta dienesta (LAD) Stratēģiskās komunikācijas un klientu pārvaldības departamenta direktore Kristīne Ilgaža telefonsarunā Re:Check apliecināja, ka insektus produktiem klāt neliks. Par kukaiņiem nekas nav atrodams arī valsts atbalsta programmas noteikumos un LAD publicētajā informācijā.

Facebook autors, kurš regulāri izplata maldinošu informāciju, ierakstam pievienojis arī ekrāuzņēmumu no portāla NRA 2022. gadā publicēta raksta. Tajā pārstāstīts TV3 raidījuma Bez Tabu sižets. Sižetā stāstīts par veikala Lāči sortimentu, kur starp dažādiem saldumiem izcelti žāvēti circeņi. Vienlaikus ziņā norādīts – tie ražoti Lietuvā. Par dažādiem maldiem saistībā ar kukaiņu lietošanu pārtikā Re:Check rakstīja jau iepriekš, piemēram, šeit un šeit.

Tāpat nav pamata apgalvojumam, ka uzņēmums Lāči būtu uzvarējis konkursā. Konkursā atsevišķs uzņēmums nemaz nevarēja pieteikties.  Nosacījumos lasāms, ka pieteikties varēja biedrība vai nodibinājums, kas apvieno ne mazāk kā desmit rudzu maizes ražotāju un tās ražošanai nepieciešamo izejvielu piegādātāju. Portāls Delfi 22. augustā rakstīja, ka konkursam pieteikusies Latvijas Maiznieku biedrība. Lāči ir viens no 13 biedrības biedriem. Taču LAD pārstāve Ilgaža 2. septembrī Re:Check sacīja, ka vienīgais pretendents savu pieteikumu ir atsaucis. Līdz ar to konkurss beidzies bez rezultāta.

Secinājums: Rupjmaizes atbalsta programmā skolās nav paredzēts barot bērnus ar kukaiņiem. Atsevišķs uzņēmums konkursam pieteikties nemaz nevarēja. Vienīgais pretendents savu pieteikumu atsaucis, un konkurss beidzies bez rezultāta, informē Lauku atbalsta dienests. 

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.