Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Sociālajos medijos atkal parādās izdomāti stāsti par “vardītes logo” – uz banāniem, tējas, kakao un šokolādes redzamo Rainforest Alliance jeb Lietusmežu alianses marķējumu. Tas nenozīmē, ka šie produkti ir nekvalitatīvi vai bīstami veselībai, bet gan norāda, ka tie iegūti videi draudzīgā veidā un rūpējoties par tropu reģionos strādājošo cilvēku tiesībām.
Apgalvojumi, ka ar šo logo marķētie produkti ir bīstami, Latvijā tāpat kā citās Eiropas valstīs plaši izplatījās pirms aptuveni gada. Toreiz vairāk uzmanības tika pievērsts šokolādes izstrādājumiem un kakao pupiņām to sastāvā. Tagad atsevišķi maldinātāji līdzīgi biedē ar banāniem. Kādā video tā autore stāsta, ka banānus vairs neēd, jo esot pārliecināta, ka tajos ir kaitīgas vielas – nanodaļiņas un smagie metāli, kā arī tie esot “apstrādāti ar ĢMO” jeb ģenētiski modificētiem organismiem.
Pirmkārt, Eiropas Savienībā nav ļauts ievest un tirgot ģenētiski modificētus banānus, un ja arī būtu, tam būtu jābūt norādītam uz produkta marķējuma. Nav saprotams, kas domāts ar nanodaļiņām, taču ES ir noteikusi zinātniski pamatotas pārtikas produktu nekaitīguma prasības, kuru ievērošanu kontrolē pārtikas drošuma dienesti.
Video autore brīdina īpaši uzmanīties no banāniem, uz kuriem esot kāda uzlīme:
“Jebkāda – īpaši vardīte, esiet piesardzīgi par vardīti, tā zaļā logo tipa vardīte, Bila Geitsa sponsorētā alianse un kas tik vēl ne.”
Šādai papildu piesardzībai nav pamata, jo logo neliecina par banānu vai citu produktu īpašu apstrādi vai kādām vielām to sastāvā. “Zaļā vardīte” ir Lietusmežu alianses logo. Šī starptautiskā organizācija jau daudzus gadus sertificē uzņēmumus, kas atbilstoši tās noteiktiem ilgtspējas standartiem strādā pasaules tropu reģionos – proti, audzē un tirgo kakao un kafijas pupiņas, tēju un banānus.
Šie standarti regulē izmantotās augsnes apstrādāšanu, pesticīdu un citu augu apstrādes līdzekļu izmantošanu, ražas uzskaiti, iepakojumu, arī saimniecībās nodarbināto cilvēku darba apstākļus. Piemēram, sertifikātu var saņemt tās kafijas pupiņu audzētavas, kurās strādnieki netiek nodarbināti vairāk par astoņām stundām diennakts laikā, viņiem ir likumā noteiktie atvaļinājumi un cits sociālais nodrošinājums. Turklāt seritificēto uzņēmumu raža nedrīkst saturēt ģenētiski modificētus organismus. Ar visām sertifikācijas prasībām var iepazīties alianses interneta vietnē šeit.
Lietusmežu aliansi 1986. gadā dibināja ASV vides aktīvists Daniels Katcs. Microsoft dibinātāja un filantropa Bila Geitsa un viņa bijušās sievas Melindas fonds 2007. gadā ir bijis viens no ziedotājiem, taču tas bijis sen un absolūti lielāko finansējuma daļu Lietusmežu alianse iegūst no sertifikācijas, valstu valdību grantiem un sadarbības līgumiem. Geitsi nav iesaistīti alianses vadības struktūrās.
Secinājums: Vardes simbols neliecina, ka ar to marķētie banāni vai citi pārtikas produkti būtu veselībai kaitīgi vai nekvalitatīvi. Eiropas Savienībā nav atļauts ievest ģenētiski modificētus banānus un to tāpat kā citu ievesto augļu un dārzeņu atbilstība pārtikas drošības prasībām ES tiek kontrolēta. ES netiek tirgoti ģenētiski modificēti jeb ĢMO banāni.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMUJa Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.