Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Sociālajā medijā Facebook kāds dezinformators publicējis ierakstu ar maldiem par vakcīnām. Viņš pauž, ka ar tām plāno samazināt iedzīvotāju skaitu, savukārt neseno difterijas uzliesmojumu sauc par teātri. Tā nav taisnība. Ierakstam pievienots arī attēls ar ievadu no kāda 14 gadus veca raksta, kurā tāpat pausta maldinoša informācija par vakcināciju.
11. oktobrī Facebook publicētajā ierakstā pausts:
“Kā šobrīd cilvēku skaitu samazinātāji strādā, tie cilvēkus cenšās noindēt lēnām ar ķīmisko substanci. Ko daudzi dēvē par vakcīnām, nē tās nav vakcīnas. Tas ir ķīmiskais terors, lai samazinātu cilvēku skaitu. Ja nesanāks noindēt paredzēto skaitu cilvēku, iespējams, centīsies izprovocēs militāro konfliktu.”
Sazvērestības teorijai par pamatu bieži min Microsoft dibinātāja un filantropa Bila Geitsa izteikumus. Re:Check par to rakstīja pirms četriem gadiem šeit. Geitss nekad nav slēpis pārliecību, ka dzimstībai nabadzīgākajās pasaules valstīs ir jāsamazinās, lai tās varētu kļūt turīgākas un uzlabotu cilvēku pieeju veselības aprūpei un izglītībai. Geitss arī atkārtoti paudis, kāda ir vakcīnu loma dzimstības samazināšanā. 2009.gadā viņš rakstīja par statistiku, kas rādot – ja vecāki būs droši, ka viņu bērni nemirs dažādu slimību dēļ, izaugs līdz pieaugušam vecumam un varēs viņiem sniegt atbalstu vecumdienās, viņi izvēlas laist pasaulē mazāku bērnu skaitu. Tādējādi vakcīnas, kas samazina bērnu mirstību, samazinot arī dzimstību, kas savulaik dod lielākas iespējas piedzimušajiem bērniem saņemt labāku izglītību un izkļūt no nabadzības.
Taču nav nekāda pamata apgalvojumiem par cilvēku indēšanu ar vakcīnām. Re:Check jau skaidroja, ka tās iegrožojušas virkni infekcijas slimību.
Ierakstam pievienots attēls uz saite uz rakstu “Vakcinācijas melnā puse” portālā Mammamuntetiem.lv. Tas publicēts 2010. gadā. Attēlā redzamajā raksta ievadā teikts:
“Zīdaiņa nāve aknu sabrukšanas dēļ, uzmanības deficīta sindroms, kavēta attīstība, imunitātes pazemināšanās, autisms, debilitāte un citas garīgas un fiziskas patoloģijas — tādas var būt vakcinācijas sekas, raksta www.kasjauns.lv.”
Šādiem apgalvojumiem nav pamata, un tie ir sen atspēkoti mīti par vakcīnām. Daļa no tiem atkal parādījās pēc nesenā difterijas uzliesmojuma Latvijā. Re:Check jau skaidroja, ka nav nekādu pierādījumu vakcīnu saistībai ar autismu. Tāpat nav pamata apgalvojumiem par imunitātes pazemināšanos. Vakcinācija efektīvi stimulē šūnu imunitāti, un tādejādi palīdz imūnsistēmai aizsargāt arī pret citām, ar vakcīnām nesaistītām infekcijas slimībām. Ir pierādīts, ka vakcinētie bērni slimo retāk un vieglāk arī ar citām infekcijas slimībām. Vakcīnas neizraisa arī zīdaiņu pēkšņās nāves sindromu.
Re:Check norādīja uz šo rakstu portālam Mammamuntetiem.lv. Vecāku organizācijas Mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa skaidroja, ka ir par zinātnē un datos balstītas informācijas izplatīšanu. Pēc jautājuma saņemšanas rakstu dzēsuši un sākuši veco rakstu izpēti.
Ierakstā arī pausts:
“Tik tikko jūsu acu priekšā mediji centās izspēlēt teātrī ar Difterijas uzliesmojumu. Kurā vislielāko dalību ņēma tieši paši mediji. Tas man atgādināja saucamo Šmovid afēru.”
Tā nav taisnība. Re:Check jau skaidroja, ka nesenais difterijas uzliesmojums nebija afēra tāpat kā Covid pandēmija (šeit un šeit).
Secinājums: Ar vakcīnām neplāno noindēt daļu pasaules iedzīvotāju. Tā ir nepamatota sazvērestības teorija. Nesenais difterijas uzliesmojums un Covid pandēmija nebija afēra. Vakcīnas neizraisa autismu un Facebook attēlā minētās kaites.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.