Teiginiai
USAID sumokėjo milijonus dolerių garsenybėms už apsilankymus Ukrainoje.
Verdiktas
Melas. „E! News“ interneto puslapyje ir socialiniuose tinkluose nebuvo jokios informacijos apie apmokamas įžymybių keliones į Ukrainą. Benas Stilleris, viena iš minėtų žvaigždžių, jau paneigė vaizdo įraše pateiktą informaciją. Manoma, kad socialiniame tinkle „X“ netikrus vaizdo įrašus apie USAID finansuojamus vizitus į Ukrainą pradėjo platinti rusiškos botų paskyros.
Melo detektoriaus komentaras
„USAID organizacija sumokėjo Holivudo žvaigždėms, kad jos atvyktų į Ukrainą, profesionaliai liūdėtų, girtų Zelenskį ir smerktų Rusiją“, – teigiama identiškose socialiniuose tinkluose platinamose žinutėse.
Internautai labiausiai atkreipia dėmesį į įžymybių vizitams skiriamas sumas. Teigiama, kad Jeanas-Claude’as Van Damme’as gavo 1,5 mln. dolerių honorarą, Orlando Bloomas – 8 mln. dolerių, o Angelina Jolie už vizitą į Lvivą 2022 m. buvo sumokėta net 20 mln. dolerių. Šios žinutės atsirado po to, kai Donaldas Trumpas ir Elonas Muskas pasmerkė USAID agentūrą dėl JAV mokesčių mokėtojų pinigų švaistymo.
Tačiau peržvelgus „E! News“ socialinių tinklų paskyras (tiek „Facebook“, tiek „X“) ir internetinį puslapį – nėra jokio įrašo apie USAID ir žvaigždžių išvykas į Ukrainą.
Papildomą įtarimą kelia ir tai, kad nors bandoma atkartoti „E! News“ socialinių tinklų įrašų stilistiką, įrašą įgarsina britiškas akcentas, tuo tarpu „E! News“ socialiniuose tinkluose įrašų įgarsinime girdimas amerikietiškas akcentas.
Be to, socialiniuose tinkluose platinamame vaizdo įraše intonacija skamba robotiškai ar net sugeneruota dirbtiniu intelektu. Prielaida pasitvirtino – identišką balsą galima rasti dirbtinio intelekto įgarsinimo platformoje „Eleven Labs“. Pasirinkus anglišką įgarsinimą ir moterišką „Alice“ balsą, galima išgirsti socialiniuose tinkluose platinamos pranešėjos balsą.
Ukrainos kovos su dezinformacija centras paskelbė, kad socialiniuose tinkluose išplatinta istorija apie tariamą USAID finansavimą Vakarų įžymybių vizitams į Ukrainą yra suklastota.
Nepriklausomas Rusijos naujienų portalas „Agentūra“ paskelbė, kad šią žinutę pradėjo platinti Kremliaus botų paskyros, kurias vėliau pasidalijo „X“ savininkas Elonas Muskas. Be to, Benas Stilleris taip pat paneigė šį kaltinimą, teigdamas, kad jo kelionė buvo finansuojama tik jo pačių lėšomis.
Šaltiniai
Barauskas, Jūras. „Muskas užsipuolė JAV tarptautinės plėtros agentūrą“. Delfi. 2025 m. vasario 3 d.
E! News „Facebook“ paskyra.
E! News „X“ paskyra.
E! News interneto puslapis.
„Free Text to Speech & AI Voice Generator“. ElevenLabs.
ЦЕНТР ПРОТИДІЇ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ. „Ілон Маск репостив у соцмережі Х фейковий сюжет від імені американського видання E! News про нібито фінансування Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) візитів західних знаменитостей до України“. Telegram. 2025 m. vasario 6 d.
Autorių kolektyvas. „Илон Маск и сын Трампа ретвитнули видео кремлеботов“ Agentstvo. 2025 m. vasario 6 d.
Stiller, Ben. „These are lies coming from Russian media. I completely self-funded my humanitarian trip to Ukraine. There was no funding from USAID and certainly no payment of any kind. percent false.“ „X“ paskyra. 2025 m. vasario 5 d.