Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas
Pēc Pringles čipsu egles izzagšanas tirdzniecības centrā Akropole sociālajā medijā Facebook popularitāti guvis attēls ar egles figūru, kas veidota no viskija pudelēm. Ap to apliktas dzeloņdrātis, tādējādi it kā sargājot instalāciju no zagļiem. Attēls ir rediģēts, un īstenībā ap egli šādu drāšu nav.
Kāda Facebook lapa attēlu ar Ziemassvētku egles formā saliktām viskija pudelēm un dzeloņdrāti parakstījis vārdiem:
“Parādījusies jauna piramīda.”
Ar ierakstu mazāk nekā diennakts laikā dalījušies 1000 cilvēku. Attēlu vēlāk pārpublicēja arī citi profili. Komentāri liecina, ka liela daļa cilvēku ir noticējuši. Piemēram, kāda lietotāja raksta: “Ārprāta mirkļi, veikalā dzeloņdrātis, nu, tik tālu esam tikuši.” Citi raksta, ka tas ir šausmīgi un “kā cietumā”. Tikai daži norāda, ka tas ir joks.
Ar attēlu meklētāju Google Lens var atrast, ka oriģinālais alkohola pudeļu egles attēls publicēts pērn ziņu sižetā sabiedrisko mediju portālā LSM. Tas uzņemts Rīgā, veikalā Stockmann. Dzeloņdrāšu tam apkārt nav. To, kā ar attēlu meklētāju atrast bildes oriģinālu, Re:Check skaidrojis šeit un šeit.
No kreisās attēls portālā LSM. Foto: Agnija Lazdiņa/Latvijas Radio. No labās rediģētā attēla ekrānuzņēmums no Facebook.
Arī Stockmann mārketinga vadītāja Latvijā Ilona Cera telefonsarunā Re:Check apstiprināja, ka attēls ir rediģēts. “Mūsu partneris regulāri šādu objektu kā reklāmas objektu izvieto tirdzniecības vietās. Tāds objekts kā Jameson egle ir. Bet, protams, ka tur nav nekādu dzeloņdrāšu un nekā tāda,” sacīja Cera. Viņa apstiprināja, ka egles figūra veidota no tukšām pudelēm.
Secinājums: Populārais attēls ar dzeloņdrātīm ap alkohola pudeļu egli ir rediģēts, realitātē drāšu ap to nav.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.